Στην 3η θέση η ΑΕΚ στο τουρνουά της Στρούγκα - Επικράτησε με 29-27 της Εσκιλστούνα στον μικρό τελικό!

Αλκαλόιντ – ΑΕΚ 26-23 (ΤΕΛΙΚΟ)

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ ολοκλήρωσε στην 3η θέση τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά της Στρούγκα

Με άκρως θετικό τρόπο έκλεισε το 51ο Διεθνές Τουρνουά της Στρούγκα για την ΑΕΚ, καθώς η «Ένωση» επιβλήθηκε 29-27 της Εσκιλστούνα στον μικρό τελικό, που διεξήχθη στο ανοικτό γήπεδο «Γκόραν Ποπόσκι-Μπάμπετς».

Στο πρώτο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά η ΑΕΚ, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ (2-6, 5-9), με αποτέλεσμα να κυνηγάει. Ωστόσο, οι Πρωταθλητές Ελλάδας μείωσαν αρχικά (8-10) και εν συνεχεία ισοφάρισαν τους Σουηδούς (11-11). Το ημίχρονο έληξε με τους «κιτρινόμαυρους» να χάνουν μόλις για ένα γκολ (13-14).

Στο δεύτερο μέρος, ο «Δικέφαλος» πήγαινε χέρι-χέρι με την Εσκιλστούνα (18-18, 22-22), ενώ 6 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού έχανε για ένα γκολ (24-25). Δύο λεπτά πριν ολοκληρωθεί το ματς, το σκορ ήταν 27-27, αλλά στο τέλος η «Ένωση», ούσα σοβαρή και ψύχραιμη, έβαλε δύο γκολ και επικράτησε 29-27.

Γιώργος Τσακίρης: Καλή Ανάσταση και έπειτα διπλό στο Φάληρο...