Ξανά βασικός ο Λούκα στην εκτός έδρας ισοπαλία της Κρισιούμα με τη Φιγκεϊρένσε

Τσεκάρουν και τον Λούκα

luca loyka loucaΓια έναν ακόμα αγώνα ο Λούκα βρέθηκε στην αρχική ενδεκάδα της Κρισιούμα και παρέμεινε ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, στο εκτός έδρας ματς κόντρα στη Φιγκεϊρένσε. Ο νεαρός επιθετικός, τον οποίο παρακολουθεί στη Βραζιλία ο Μπράνκο Μιλοβάνοβιτς για λογαριασμό της ΑΕΚ, ήταν σύμφωνα με τα μέσα ενημέρωσης της χώρας ένας απ’ τους λίγους που προσπάθησαν να δημιουργήσουν προβλήματα στην εστία των γηπεδούχων, χάνοντας μάλιστα και μια σημαντική ευκαιρία για γκολ στα μέσα του α’ ημιχρόνου, όταν προσπάθησε μέσα από την περιοχή με ανάποδο ψαλίδι να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Νωρίτερα είχε κερδίσει την κίτρινη κάρτα από τον Ντενέρ, για σκληρό μαρκάρισμα στο χώρο του κέντρου. Στη συγκεκριμένη φάση μάλιστα αποχώρησε προσωρινά από τον αγωνιστικό χώρο με τους ανθρώπους της Κρισιούμα να ανησυχούν ότι επρόκειτο για σοβαρό τραυματισμό, αλλά ευτυχώς για το νεαρό επιθετικό αυτό δε συνέβη κι επέστρεψε στο γήπεδο μετά από δύο λεπτά. Ο Λούκα δεν κατάφερε να σκοράρει στο 0-0 της Κρισιούμα με τη Φιγκεϊρένσε, αλλά πρόσθεσε μια ακόμα θετική παρουσία με τη φανέλα της ομάδας του.