Κέρδισε και την Τότεναμ η Λίβερπουλ!

Χωρίς αντίπαλο παίζει η Λίβερπουλ στην φετινή Premier League. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κέρδισε και την Τότεναμ (0-1) στο Λονδίνο και πλέον άνοιξε την απόσταση από την κορυφή στους 16 βαθμούς.

Οι δύο περσινές φιναλίστ του Champions League έχουν απόσταση 28 βαθμών στην βαθμολογία, με τους «κόκκινους» να πηγαίνουν φουλ για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα το πέτυχε ο Φιρμίνιο στο 37′.

Η Λίβερπουλ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, τιμωρώντας το 3-5-2 του Μουρίνιο, οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετές ευκαιρίες πριν ανοίξουν το σκορ, ανάμεσα τους και δοκάρι με Τσάμπερλεϊν στα πρώτα λεπτά, ενώ ο Φαν Ντάικ έχασε το άχαστο στο 23′.

Στο 2ο ημίχρονο η Τότεναμ πίεσε και κατάφερε να απειλήσει την Λίβερπουλ, με το Σον να αστοχεί από κοντά στο 74′ και να μην μπορεί να ισοφαρίσει σε 1-1.