Με… οδηγό τον Ριβάλντο «σκόρπισε» τον Πανιώνιο

Μία ημέρα σαν σήμερα, πριν από 8 χρόνια ακριβώς, η ΑΕΚ επικρατούσε εντός έδρας του Πανιωνίου με 5-0. Οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των πλέι οφ με το σύνολο του Νίκου Κωστένογλου να έχει για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ριβάλντο.

Ο Βραζιλιάνος ήταν ο δημιουργός του πρώτου γκολ, όταν στο 28’ ο Εντίνιο εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τη σέντρα του πρώτου και με πλασέ άνοιξε το σκορ. Ο Ριβάλντο από δημιουργός έγινε σκόρερ λίγα λεπτά αργότερα (39’) διπλασιάζοντας τα τέρματα της ΑΕΚ με άψογη ατομική προσπάθεια.

Στην αρχή της επανάληψης η «Ένωση» έριξε ρυθμούς για να τους ανεβάσει και πάλι στο τελευταίο 20λεπτο. Στο 74’ ο Μπλάνκο με προβολή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με τον Ριβάλντο τρία λεπτά αργότερα να κάνει το 4-0 με κοντινό σουτ έκανε το 4-0. Στις καθυστερήσεις ο Καλόν μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Μπλάνκο διαμόρφωσε το τελικό 5-0.