Μέικον από άλλο πλανήτη, «καθάρισε» (102-89) για την ΑΕΚ μόνος του τον ΠΑΟΚ!

Νέος ηγέτης της ΑΕΚ ο Αμερικανός παικταράς, έκανε απίστευτο παιχνίδι και οδήγησε στο 1-0 επί του ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ με σούπερ Ντέριλ Μέικον «καθάρισε» με 102-89 τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και έκανε το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Basket League.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Αμερικάνο παικταρά, που με 28 πόντους από 2/2 δίποντα, 7/9 τρίποντα και 3/4 βολές έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά.

Η ΑΕΚ κέρδισε ένα δύσκολο ματς που μέχρι τις αρχές τους 4ου δεκαλέπτου φαινόταν ότι θα πάει πόντο πόντο μέχρι το τέλος, αλλά ένα απίθανο ξέσπασμα του κορυφαίου της αναμέτρησης, Νταρίλ Μέικον, και συνεχόμενους πόντους καθάρισε το παιχνίδι και έδιωξε κάθε αγωνία για την κατάληξη του αγώνα. Πολύ καλός και ο Γιανίκ Μορέιρα ενώ και ο Γιόνας Ματσιούλις έκανε την βρώμικη δουλειά στην άμυνα. Πλέον η ΑΕΚ πάει στην Θεσσαλονίκη για να τελειώσει την δουλειά και να κάνει το 2-0.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς με Ζήση, Λοτζέσκι,Λάνγκφορντ, Χρυσικόπουλο και Μορέιρα ενώ ο ΠΑΟΚ με Γκρίφιν, Λαβ, Μπιτς, Κάρτερ και Κακλαμανάκη. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά τον αγώνα και προηγήθηκε νωρίς αλλά η ΑΕΚ απάντησε και ισοφάρισε σε 7-7 με τον Μέικον. Ο Κιθ Λάνγκφορντ αποχώρησε από το γήπεδο μετά από ένα τραυματισμό στο πόδι. Με τον Λοτζέσκι να σκοράρει 8 πόντους η ΑΕΚ πέρασε μπροστά αλλά ο Γκρίφιν με συνεχόμενα ποσταρίσματα ισοφάρισε σε 15-15 στο 4’. Με 4 πόντους του Τέρνερ ο ΠΑΟΚ πέρασε και πάλι μπροστά με 15-20 στο 7’. Με τον Γκίκα να κάνει το κλέψιμο μείωσε η ΑΕΚ, αλλά η άμυνα της ήταν υπερβολικά χαλαρή. Με άλλο ένα τρίποντο του Μπιτς έκλεισε το δεκάλεπτο με 19-25.

Με άλλο ένα τρίποντο του Μπιτς ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο και την διαφορά στους 7 (21-28). Η άμυνα της ΑΕΚ δεχόταν καλάθι με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο και ο ΠΑΟΚ είχε παγιώσει μια διαφορά 5-7 πόντων. Η ΑΕΚ ανέβασε λίγο την ένταση στην άμυνα της και μείωσε σε 29-32 στο 15’ με τον Ματσιούλις να πετυχαίνει 6 σερί πόντους. Με τρίποντο του Ζήση, έπειτα από ασιστ του Μέικον και ένα coast to coast του Λίνου η ΑΕΚ προηγήθηκε μετά από πολύ ώρα με 37-36 βγάζοντας μεγαλύτερη ενέργεια στο γήπεδο. Με ένα φοβερό κρεσέντο του Μέικον η ΑΕΚ για πρώτη φορά πήρε διαφορά 7 πόντων (47-40). Το ημίχρονο έκλεισε με 52-46 καθώς η ΑΕΚ επιθετικά ήταν αρκετά αποτελεσματική αλλά αμυντικά έχει δεχτεί 46 πόντους.

Με ένα ωραίο χουκ του Μορέιρα και ένα ακόμα καλάθι του Γκρίφιν ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο του αγώνα (54-50). Οι άμυνες ήταν πιο σφιχτές στο ξεκίνημα με τις ομάδες να δυσκολεύονται παραπάνω για να σκοράρουν και την ΑΕΚ με τον Μορέιρα να διατηρεί το προβάδισμα (61-57). Μέικον και Μορέιρα τραβούσαν την ΑΕΚ στην επίθεση με συνεχόμενους πόντους αλλά ο ΠΑΟΚ απαντούσε με Γκρίφιν για το 64-59 στο 27’.Με 2 τρίποντα του Μέικον και του Καμπερίδη το σκορ έγινε 71-69 στο 30’ για κλείσει το δεκάλεπτο με τρίποντο του Τέρνερ και καλάθι του Γκίκα (73-72).

Με τρίποντο του Γκρίφιν ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο για να σκοράρει 2 βολές ο Μόουζες για το 75-75. Με καλάθια εκατέρωθεν συνεχίστηκε το ματς με τις 2 ομάδες να σκοράρουν και το σκορ στο 82-79. Με το Μέικον να σκοράρει ακόμα ένα τρίποντο και καλές άμυνες της ΑΕΚ, το σκορ έγινε 87-79. Ο Αμερικάνος της ΑΕΚ συνέχισε να κάνει απίστευτα πράγματα και με 2 τρίποντα από τα 8 μέτρα έκανε το σκορ 93-79 φτάνοντας τους 27 πόντους στο 37’. Η ΑΕΚ απλά έκανε συντήρηση της διαφοράς για να κερδίσει με 100ρα το παιχνίδι και τελικό σκορ

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 102-89

Δεκάλεπτα: 19-25, 52-46, 73-72, 102-89

Διαβάστε πως μετέδωσε LIVE το ματς το enwsi.gr

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 16, Μέικον 28, Λάνγκφορντ, Ματσιούλις 9, Γιάνκοβιτς 8, Κατσίβελης 6, Χρυσικόπουλος 7, Ζήσης 5, Γόντικας, Γκίκας 9, Λοτζέσκι 10, Μόουζες 4.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 13, Κονατέ 10, Λαβ 11, Γκρίφιν 19, Τσαλμπούρης, Μαργαρίτης 5, Κακλαμανάκης 8, Ιατρίδης, Καμπερίδης 3, Παπαντωνίου, Κάρτερ 3, Τέρνερ 17.

Mega Deal* Γνωριμίας στην Betsson, διαλέγεις το δώρο* που σου ταιριάζει! *Όροι & Προϋπ. 21+ | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ