BCL: Ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε (79-78) τη Μούρθια, η ΑΕΚ Betsson ψάχνει θαύμα για την πρόκριση

BCL: Ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε (79-78)  τη Μούρθια, η ΑΕΚ Betsson ψάχνει θαύμα για την πρόκριση

Μόνο με θαύμα θα συνεχίσει στο BCL η ΑΕΚ Betsson μετά τη νίκη του Προμηθέα Πατρών με 79-78 της Μούρθια

Τα νέα δεν ήταν ευχάριστα για την ΑΕΚ Betsson από την Πάτρα, καθώς ο Προμηθέας κατάφερε να επικρατήσει με 79-78 της Μούρθια και πλέον η «Βασίλισσα» χρειάζεται ένα θαύμα για να καταφέρει να προκριθεί στα προημιτελικά του BCL.

Ο Προμηθέας Πατρών, λοιπόν, νίκησε με έναν πόντο την Μούρθια και δη 79-78. Έχει, πλέον, ρεκόρ 3-1 στην διοργάνωση και για να μπορέσει η ΑΕΚ να συνεχίσει στον θεσμό ψάχνει ένα θαύμα.

Το ξεκίνημα ήταν «μουδιασμένο» και για τους δύο. Με τον Προμηθέα να είναι άστοχος από την περίμετρο, ο Χρυσικόπουλος ήταν αυτός που έδωσε πρώτος τη λύση για το 7-6. Ωστόσο κάπου εκεί μπήκε από το νωρίς στον ρυθμό του αγώνα ο Σλίβα. Ο σκόρερ της Μούρθια από τη θέση «4» πέτυχε πέντε δικούς του πόντους, γράφοντας το 11-14 (8′), ένα σκορ δείγμα και της χαμηλής παραγωγικότητας.

Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Προμηθέας προσπάθησε να απλώσει την άμυνά του στα 4/4 του γηπέδου και βρήκε δύο σταθερές. Ο Ετσενίκε ήταν η πρώτη. Με 7 πόντους από τον ψηλό του ο Προμηθέας ισορρόπησε στους 20, αλλά η Μούρθια ξανάφυγε με 5 (24-29, 15′). Μέχρι να πιάσει δουλειά ο Κάουαν, που έγινε και ο πρώτος διψήφιος με 11 πόντους και λίγο αργότερα να έρθει ξανά ο Ετσενίκε να καρφώσει στο transition για το 35-31 (19′).

Η κυριαρχία εντός ρακέτας συνεχίστηκε και στο 3ο δεκάλεπτο με τον Κάουαν να φτιάχνει συνεχόμενες φάσεις για τον Στέφενς και τον Προμηθέα να προηγείται με 46-38 (23′). Ο Μοναδικός που κρατούσε όρθιους τους Ισπανούς σε εκείνο το σημείο ήταν ο Σλίβα, αλλά κάποια λάθη μαζεμένα μετέτρεψαν το 53-45 σε 53-50 (27′).

Ο Προμηθέας συνέχισε να διατηρεί τα μικρά του προβαδίσματα παρότι η Μούρθια άρχισε να… γεννά διαφορετικούς πρωταγωνιστές στην επίθεση. Μέχρι που το τρίποντο του Σαντ Ρος έβαλε μπροστά την ομάδα του (61-63, 32′), σε μία φάση που η Μούρθια πήρε έξι πόντους με δίποντο, τρίποντο και μία τεχνική ποινή. Οι δύο ομάδες φάνηκε πως θα πάνε μαζί ως το φινάλε, με τον Κάουαν να βάζει τεράστιο σουτ από τα 10 μέτρα για να ισοφαρίσει στους 69 (36′), για να ακολουθήσει ένα ακόμα στο 72-72 και το τρίτο για το 75-72 (37′), με τον Σλίβα να έχει ξανά την απάντηση για το 75-76 (38′).

Στο τελευταίο λεπτό ήταν η ώρα του Ένις, που πέτυχε μόλις τον 3ο του πόντο για το 77-78. Οι Πατρινοί είχαν την ευκαιρία για το προσπέρασμα και ο Χέιλ από μέση απόσταση δεν την έχασε για το 79-78, αφήνοντας 13” στη Μούρθια. Ο Σλίβα έχασε την ευκαιρία της ισοφάρισης και έτσι οι παίκτες του Προμηθέα ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς για τη σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 39-36, 59-55, 79-78

AEK Basket Queen by Betsson: Η επικαιρότητα της ΑΕΚ με καλεσμένο τον Μ. Κακιούζη