«Αυτοκτονία» της ΑΕΚ - Έχασε με 32-30 από την Δράμα στην παράταση και αποκλείστηκε από το Final-4!

Εικόνες από το ΑΕΣΧ Πυλαίας - ΑΕΚ

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών, έχασε με 32-30 (27-27 κ.δ) από την Δράμα και αποκλείστηκε από το Κύπελλο

Μια πολύ δύσκολη βραδιά για την ΑΕΚ η οποία έχασε με 32-30 από την Δράμα στην παράταση και αποκλείστηκε από το Final-4 του Κυπέλλου.

Η «Ένωση» αν και βρέθηκε στο δεύτερο ημίχρονο να προηγείται μέχρι και τρία γκολ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην πολύ αξιόμαχη ομάδα της Δράμας που τα έδωσε όλα για την πρόκριση. Η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει με 27-26 στην κανονική διάρκεια, στο τελευταίο δευτερόλεπτο της κανονικής διάρκειας κέρδισε πέναλτι και ο Μίλερ που ευστόχησε έστειλε το ματς στην παράταση. Ακόμα και εκεί όμως η ΑΕΚ έκανε πολλά εύκολα λάθη με την Δράμα στο δεύτερο μέρος της παράτασης να παίρνει το προβάδισμα με 31-30 και στο τέλος διαμόρφωσε το τελικό 32-30. Η «Ένωση» πέταξε στα …σκουπίδια κυριολεκτικά μια τεράστια ευκαιρία να βρεθεί στο Final-4 και  να κατακτήσει το τρόπαιο μιας και στον ημιτελικό θα έβρισκε μπροστά της τον νικητή του αγώνα Βριλήσσια – Πανελλήνιος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Όσον αφορά το παιχνίδι, η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα (7-9), με τη Δράμα όμως να περνάει μπροστά (13-12). Εν τέλει, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια με 15-15.

Στο δεύτερο μέρος, παρότι η «Ένωση» έδειξε να πατάει καλύτερα και να βρίσκει πιο εύκολα γκολ. Εκμεταλλευόμενη και τις καλές επεμβάσεις του Τέπερ προηγήθηκε ακόμη και με τρία γκολ (20-23). Το υπέρ της 23-25 έγινε πολύ γρήγορα 26-25 μετά τα συνεχόμενα δοκάρια που είχαν οι παίκτες της ΑΕΚ με την Δράμα να προηγείται στην εκπνοή με 27-26. Το πέναλτι του Μίλερ στο τελευταίο δευτερόλεπτο οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν γκολ – γκολ μέχρι και τα μισά του δεύτερου μέρος της παράτασης. Η Δράμα προηγήθηκε στο 9’ της παράτασης με 31-30, η ΑΕΚ έχανε την τελευταία της επίθεση και η γηπεδούχος ομάδας διαμόρφωσε το τελικό 32-30.

Δράμα – ΑΕΚ 32-30.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-6, 7-9, 9-10, 13-12, 15-15 (Ημ.), 18-20, 20-23, 23-25, 24-25, 26-25, 27-27, 29-29, 32-30.

ΔΡΑΜΑ (Θανάσης Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 4, Χαϊτίδης 1, Κοτσαμαρικόγλου, Πολυδώρος 2, Λαστσάκοφ 3, Τοζακίδης, Τόσκας 10, Τουνγκελίδης 2, Βασιλείου, Καλαϊτζίδης, Καβαζής, Μανωλούδης 4, Ντάμαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 2, Σίνα 4.

ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής, Τικ 3, Γιόνσον 1, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 3, Άρσιτς, Μπελασένε, Σόκολιτς 3, Μίλερ 5, Σαλέμ, Λέμος 5, Κεδέρης 1.

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος. Δίλεπτα: 3-4. Πέναλτι: 0-3/3.

AEK Basket Queen by Betsson: Η επικαιρότητα της ΑΕΚ με καλεσμένο τον Μ. Κακιούζη