Νίκη με ανατροπή για την ΑΕΚ - Επικράτησε στο τάι μπρέικ (3-2 σετ) του Μαρκόπουλου!

Εικόνες από το ΑΕΚ - Μαρκόπουλο

Η ΑΕΚ έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ επί του Μαρκόπουλου

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ η οποία νίκησε με 3-2 σετ το Μαρκόπουλο στο κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού για την 17η αγωνιστική της Volleyleague.

Η «Ένωση» παρά το γεγονός πως ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, νίκησε εύκολα το πρώτο σετ εντούτοις βρέθηκε να χάνει με 1-2 σετ. Παρόλα αυτά δεν τα παράτησε, έδειξε για μια ακόμη φορά ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να αντιστρέψει το εις βάρος της σκορ και να πάρει τη νίκη στο τάι μπρέικ και τους δύο βαθμούς. Η «Ένωση» εκμεταλλεύτηκε πάντως το αποτέλεσμα του αγώνα του ΑΟ Θήρας με τον Παναθηναϊκό (2-3 σετ) και μείωσε στον πόντο την διαφορά από την 3η θέση. Πλέον η «Ένωση» στρέφει την προσοχή της στον αγώνα Κυπέλλου κόντρα στην Ακαδημία Πεύκων την ερχόμενη Τετάρτη (14/2).

Καλό ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο πρώτο σετ που κατάφερε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα με 11-4 το οποίο και φρόντισε να το διευρύνει. Το Μαρκόπουλο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους πέντε πόντους (23-18), όμως η «Ένωση» πήρε το σετ με 25-19. Στο δεύτερο σετ το Μαρκόπουλο πίεσε περισσότερο από το σερβίς δημιουργώντας αρκετά θέματα στην υποδοχή της ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο -πόντο μέχρι και το 9-9. Εκεί η ΑΕΚ με πολύ καλές επιθέσεις από την Μπλάνκο έκανε ένα σερί 4-0 και πήρε προβάδισμα με 13-10. Η ομάδα του Μαρκόπουλου πίεσε στο τέλος και έφερε το σετ στον πόντο (21-20), ενώ στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 22-22, με τον Γιουνούς Οτσάλ να καλεί τάιμ άουτ. Παρόλα αυτά τα εύκολα λάθη της ΑΕΚ έφεραν την ήττα με 23-25 με το Μαρκόπουλο να ισοφαρίζει σε 1-1 σετ.

Η ομάδα του Μαρκόπουλου ξεκίνησε καλύτερα το τρίτο σετ, αποκτώντας προβάδισμα με τέσσερις πόντους (2-6). Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει σε 7-7, όμως οι φιλοξενούμενες κατάφεραν ξανά να ξεφύγουν στο σκορ με 8-13, και στη συνέχεια με 12-17. Η «Ένωση» είχε πολλά προβλήματα στο παιχνίδι της, ειδικά στην υποδοχή με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 19-25 με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 1-2 σετ.

Έδειξε αντίδραση

Με την πλάτη στον τοίχο ξεκίνησε η ΑΕΚ το τέταρτο σετ. Η «Ένωση» αφυπνίστηκε και προηγήθηκε στο σετ με 6-3 αλλά και πάλι είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα στο παιχνίδι της με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω με 13-16. Η ΑΕΚ συνέχισε να κυνηγάει το σκορ μειώνοντας στον πόντο (22-23) και στο τέλος πήρε το σετ με 26-24, στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος της η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερο το 5ο σετ

Και προηγήθηκε με 5-3 και 6-4 όμως στην συνέχεια βρέθηκε πίσω με 6-7, έπειτα από σερί 3-0 από την φιλοξενούμενη ομάδα. Η «Ένωση» βρήκε λύσεις στις επιθέσεις του Μαρκόπουλου και με καθαρό μυαλό πέρασε μπροστά στο σκορ με 12-10.  Από εκεί και πέρα ξεκίνησε ένα θρίλερ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο με την ΑΕΚ να έχει αρκετές ευκαιρίες για να τελειώσει το παιχνίδι το οποίο τελικά το έκανε στο 24-22 για να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ.

Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Προκοπίου, Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Σταυράτη, Γεώργας, Γραμματεία: Μπίτσικα.