NBA: Οριακή νίκη (108-106) για τους Τίμπεργουλβς κόντρα στους Λέικερς και παραμένουν πρώτοι στην δύση

Οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς πήραν μια δύσκολη νίκη με 108-106 κόντρα στους Λέικερς

Οι Τίμπεργουλβς καρδιοχτύπησαν, όμως πήραν το ματς κόντρα στους Λέικερς στις λεπτομέριες με 108-106.

Και όταν λέμε λεπτομέριες μιλάμε για μια σπιθαμή. Αυτή που έιδαν οι διαιτητές στο ριπλέι ότι πατούσε ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, ο οποίος επιχείρησε να… κλέψει το ματς για λογαριασμό της ομάδας του.

Το μακρινό σουτ του Τζέιμς στον αιφνιδιασμό, με τρία δεύτερα να απομένουν στο ρολόι, μετρήθηκε από την αρχή ως δίποντο, αφού η άκρη του παπουτσιού του φαίνεται να… αγγίζει τη γραμμή. Οι διαιτητές το εξέτασαν στο βίντεο και σύμφωνα με τη διευκρίνηση που έδωσαν μετά το τέλος του αγώνα, διαπίστωσαν ότι δεν υπήρχε λόγος να το μετατρέψουν σε τρίποντο. Και αντί το σκορ να γίνει 107-107, έμεινε στο 107-106 υπέρ των Τίμπεργουλβς, οι οποίοι κράτησαν τη νίκη με μία εύστοχη βολή του Άντονι Έντουαρντς.

Ο τελευταίος σημείωσε 31 πόντους με 8/15 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 9/11 βολές, ενώ ακολούθησαν οι Ναζ Ριντ με 21, Μάικ Κόνλεϊ με 15 και Ρούντι Γκομπέρ με 13 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Για τους Λέικερς, ο Άντονι Ντέιβις μέτρησε 33 πόντους, 17 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 2 λάθη σε 39:09, ο ΛεΜπρόν κατέγραψε 26 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και κανένας άλλο Λέικερ δεν ξεπέρασε το διψήφιο αριθμό πόντων!

Τα δωδεκάλεπτα: 29-31, 61-57, 82-77, 108-106.

AEK Basket Queen by Betsson: Η επικαιρότητα της ΑΕΚ με καλεσμένο τον Μ. Κακιούζη