Άρης: Ξεκίνημα με το δεξί στο Eurocup, 68-66 την Τουρκ Τέλεκομ

Ο Τολιόπουλος και η πολύ καλή αμυνα έφεραν στον Άρη την νίκη επί της Τουρκ Τέλεκομ.

Με «αρχηγό» τον Βασίλη Τολιόπουλο και με μια τρομερή άμυνα ο Άρης  επικράτησε 68-66 της Τουρκ Τέλεκομ για την πρώτη νίκη του στο Eurocup.

Έτσι, οι «κίτρινοι» πήγαν στο 1-2, όσο έχει πλέον και η ομάδα της Άγκυρας.

Ο Τολιόπουλος τελείωσε το ματς με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Καρ πρόσθεσε 13π. και ο Σανόγκο είχε 12π. και 9 ριμπάουντ.

Από τους Τούρκους, ξεχώρισε ο Γουάλας με 16 πόντους.

Στο καλό ξεκίνημα του Άρη, ο οποίος πήγε στο +7 (9-2) στο πρώτο δίλεπτο, απάντησε η Τουρκ Τέλεκομ, παίρνοντας το προβάδισμα και πηγαίνοντας εκείνη στο +4 (14-18), στο 5’. Στη συνέχεια, οι «κίτρινοι» ανέβασαν ρυθμό και αντέδρασαν με σερί 9-0 για το +5 (23-18), με τις 2/2 βολές του Γουάλας να διαμορφώνουν το 23-20 της πρώτης περιόδου.

Με σερί 5-0 μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο (23-25), με τον Άρη να απαντά με Σανόγκο και Τολιόπουλο και με επιμέρους σκορ 9-2, να πηγαίνει στο +5 (32-27), στο 16’. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους «κίτρινους», καθώς οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο τα τελευταία λεπτά και με πρωταγωνιστή τον Σαϊμπίρ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +4 (34-38).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (44-44), μέχρι το 25’. Εκεί, ο Άρης πάτησε το… γκάζι και με πρωταγωνιστή τον Τολιόπουλο ξέφυγε στο +9 (55-46), στο 28’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο οι παίκτες του Καστρίτη έκαναν απανωτά λάθη, με την Τουρκ Τέλεκομ να κάνει σερί 8-0 (55-54) μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με τρίποντο του Γκάλινατ ξεκίνησε ο Άρης το τέταρτο δεκάλεπτο για το +4 (58-54), όμως η Τουρκ Τέλεκομ απάντησε με επιμέρους σκορ 3-9, για το προβάδισμα (61-63), στο 34’. Με Καρ και Σλαφτσάκη οι «κίτρινοι» πέρασαν ξανά μπροστά (66-63), με τον Τολιόπουλο να παίρνει την σκυτάλη για το 68-66, που ήταν και το τελικό σκορ, αφού με απανωτές άμυνες οι παίκτες του Καστρίτη διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι τη λήξη, ενώ αστόχησε στην εκπνοή ο Άνταμς για την ισοφάριση.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 34-38, 55-54, 68-66

AEK Basket Queen by Betsson: Η επικαιρότητα της ΑΕΚ με καλεσμένο τον Μ. Κακιούζη