Θρίαμβος της Εθνικής Γυναικών βόλεϊ - Πρώτη νίκη (3-1 σετ) στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επί της Σουηδίας (VIDEO)

Η Εθνική Γυναικών επικράτησε με 3-1 σετ της Σουηδίας και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Την πρώτη της νίκη στον Γ’ όμιλο του Ευρωβόλεϊ γυναικών πανηγύρισε η Εθνική ομάδα που κέρδισε με 3-1 τη Σουηδία και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση…

Κόντρα στην ομάδα έκπληξη του προηγούμενου Ευρωβόλεϊ (8η θέση) η οποία πριν από λίγες εβδομάδες αγωνίστηκε στον τελικό του Golden European League και έχει στις τάξεις της μία από τις κορυφαίες αθλήτριες στον κόσμο (Μπέλα Χάακ) τα κορίτσια του Γιουνούς Οτσάλ έκαναν πραγματική κατάθεση ψυχής και έφτασαν στη νίκη μετά από μια μάχη 126 λεπτών…

Κι αν η συγκλονιστική Μάρθα Ανθούλη (25 πόντοι με 50% στην επίθεση και +19 πόντους αποτελεσματικότητα) ήταν η πρώτη σκόρερ, η Όλγα Στράντζαλη της ΑΕΚ στην πρώτη της αρχηγική εμφάνιση έδωσε λύσεις σε όλα κρίσιμα σημεία, η Ασημίνα Νικολογιάννη άντεξε παρά την τεράστια πίεση που δέχθηκε ενώ καθοριστική ήταν και η είσοδος της Λαμπρούση στα μισά του τρίτου σετ, χωρίς όμως καμία να υστερήσει, σ’ ένα ματς που είχε χαρακτήρα τελικού για την Εθνική.

Μια δεύτερη ήττα θα μας έφερνε με την πλάτη στον τοίχο, ωστόσο παρόλο που η νίκη δεν μας εξασφαλίζει την πρόκριση μας δίνει τεράστια ώθηση εν όψει του 2ου συνεχόμενου τελικού (20/8, 18:00, ΕΡΤ3) με την Τσεχία.

Η εκκίνηση της εθνικής στο ματυς δεν ήταν καθόλου καλή με τη Σουηδία να προηγείται 0-3 και 2-6, όμως η Ανθούλη πήρε την αλλαγή, πήγε στο σερβίς και έφυγε στο 8-6. Η Μπέλα Χάακ σταμάτησε το σερί και με τον δεύτερο σουηδικό άσο το σκορ πήγε στο 8-10 μ’ αυτό -2 να παραμένει μέχει το 11-13, όπου με ρεσιτάλ Ανθούλη σε μπλοκ, επίθεση και με τα σερβίς της Κωνσταντινίδου τρέξαμε σερί 5-0 (16-13). Πάλι όμως δεν κρατήσαμε τη διαφορά με τα σερβίς τη Χάακ να φέρνουν το 17-17 κι από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο με πόντο μέχρι το 23-23. Η Στράντζαλη έβγαλε τρομερή υποδοχή στο σερβίς της Χάακ, η Ανθούλη τελείωσε την επίθεση και στην επόμενη φαση «σπάσαμε» την επίθεση τους κι η Νικολογιάννη τελείωσε την κόντρα για το 25-23 και το πρώτο μας σετ στο Ευρωβόλεϊ.

Δυστυχώς ούτε στο δεύτερο σετ δεν ξεκινήσαμε καλά καθώς το 4-4 έγινε 4-8 με συνεχόμενα λάθη για να ξεφύγει η Σουηδία 5-11. Μπορέσαμε να μειώσουμε σε 9-12 και 12-14 κι εκεί χάσαμε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία (άουτ κόντρα μπάλα της Ανθούλη). Η δεύτερη χάθηκε λίγο αργότερα (στο 15-17 πάλι άουτ η κόντρα της Μάρθας) με την Σουηδία να ξεφεύγει 15-19 και να φτάνει εύκολα στο 1-1.

Το στοιχείο του θρίλερ επανήλθε στο γ’ σετ με τις Ελληνίδες διεθνείς να μας προκαλούν αλλεπάλληλα… καρδιακά επεισόδια στο φινάλε. Η Σουηδία προηγήθηκε 4-6 με άσο της Χάακ για να ισοφαρίσουμε 8-8 και 12-12 (από 10-12) και να περάσουμε 15-14 με άσο της Νικολογιάννη. Η Ελλάδα έφτασε στο +2 (18-15) με ατομικό μπλοκ της Στράντζαλη στην Χάακ και κόντρα επίθεση της αρχηγού για να μείνει αυτή η διαφορά μέχρι το 22-19. Η Χάακ με άσσο μείωσε στον πόντο (22-21), η Ανθούλη πήρε την αλλαγή (23-21) και στην επόμενη φάση χάθηκε κόντρα επίθεση αφού η μπάλα γλίστρησε στα χέρια της Κωνσταντινίδου. Αντί για 24-21 το σκορ έγινε 23-24 (άουτ Νικολογιάννη, κόντρα Χάακ). Η Νικολογιάννη έσβησε το σετ μπόλ, αλλά έδωσε δεύτερο χάνοντας το σερβίς για να τη μιμηθεί η Βάσερφάλερ (25-25). Στην επόμενη φάση το καλό σερβίς της Καλαντάτζε οδήγησε σε λάθος επίθεση της Λάζιτς και η εκπληκτική άμυνα της Νικολογιάννη έφερε την κόντρα της Στράντζαλη για το 27-25 και το υπέρ μας 2-1!!!

Και πάλι όμως μπήκαμε νωθρά στο δ’ σετ με τη Σουηδία να προηγείται 0-3 και να χάνει κόντρα επίθεση, αλλά τις πιάσαμε αμέσως (4-4 άσος Στράντζαλη) και προσπεράσαμε 9-8 με άουτ της Χάακ η οποία λογικό ήταν να έχει κουραστεί και το 11-11 έγινε 13-11 με μπλοκ της Λαμπρούση στην Σουηδέζα διαγώνια ενώ με δικό της σερβίς ήρθε το νέο λάθος για το 15-12. Το ματς φάνηκε να τελειώνει όταν το 18016 έγινε 22-16 με τη Σουηδία να τα εχει χάσει  και να παίρνει ανάσες από το λάθος των διαιτητών (έδωσαν φιλέ σε φάση που είχαμε κόντρα επίθεση, η Σουηδία κέρδισε το challenge) και το 23-18 έγινε 23-21 (άουτ Νικολογιάννη). Η Ανθούλη έφερε το τριπλό ματς μπολ, η Λάζιτς έσβησε το πρώτο και έστειλε τη Χάακ στο σερβίς με την Στράντζαλη να κρατάει την υποδοχή και την Ανθούλη να τελειώνει μια τρομερά δύσκολη επίθεση για το τελικό 25-22 και τους έξαλλους πανηγυρισμούς όλης της ελληνικής αποστολής.