Βόλεϊ: Η Εθνική Γυναικών «λύγισε» (3-0 σετ) στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος από την Γερμανία

Η Εθνική Γυναικών άξιζε κάτι καλύτερο από τον αγώνα με την Γερμανία αλλά «πλήρωσε» την απειρία της

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε η Εθνική Γυναικών βόλεϊ από την Γερμανία στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Καλή εμφάνιση από τις αθλήτριες της ΑΕΚ, Κωνσταντινίδου, Στράντζαλη, Καλαντάτζε και Ξανθοπούλου.

Το σκορ αδικεί την προσπάθεια που κατέβαλλαν οι αθλήτριες του Γιουνούς Οτσάλ, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που είχαν και ειδικά στο τρίτο σετ τα πράγματα θα μπορούσαν να είχαν εξελιχθεί εντελώς διαφορετικά και να έχει αλλάξει η ροή του αγώνα.

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός ξεκίνησε τον αγώνα με τις Κωνσταντινίδου, Ανθούλη, Λαμπρούση, Καλαντάτζε, Στράντζαλη, Νικολογιάννη και λίμπερο την Αρτακιανού.

Στο πρώτο σετ το 4-3 έγινε 7-3 αφού χάσαμε διπλή κόντρα ισοφάρισης και η Άλσμάγιερ με τα σερβίς της χάλασε την υποδοχή μας με τη Γερμανία να ξεφεύγει με 10-4 και 12-6. Εκεί ήρθε η απάντηση με την Κωνσταντινίδου στο σερβίς για το 12-10 με την Όρτμαν να σταματά το ελληνικό σερί αλλά να τραυματίζεται. Κι όμως αντί να προκληθεί αναστάτωση στη Γερμανία, οι γηπεδούχες έτρεξαν σερί 3-0 (16-11) και αυτή τη φορά διατήρησαν τη διαφορά ως το τέλος. Κι αυτό γιατί στο 20-17 η Πογκάνι έβγαλε τρομερή άμυνα στην κόντρα της Νικολογιάννη στερώντας την ευκαιρία να μειώσουμε στους δύο…

Η εκκίνηση  του β’ σετ (Τοντάι αντί Λαμπρούση στο αρχικό σχήμα) ήταν εφιαλτική καθώς με συνεχόμενα λάθη βρεθήκαμε να χάνουμε με 4-0, αλλά μετά το τάιμ άουτ του Οτσάλ υπήρξε αντίδραση (4-3) για να ισοφαρίσουμε σε 7-7. Η Γερμανία όμως ξέφυγε πάλι (9-7) και λίγο αργότερα στο 11-8 (άουτ Ανθούλη) και στο 15-11 (μπλοκ σε Στράντζαλη) με την Ελλάδα να χάνει μέχρι το 19-15 τρεις κόντρα επιθέσεις καταφέρνοντας τελικά να μειώσει σε 19-17 για να φτάσουμε στο 21-19. Η άμυνα βγήκε, όμως και την κόντρα χάσαμε για να μειώσουμε στον πόντο (μπλοκ σε Στράντζαλη για το 22-19) και την κόντρα δεχθήκαμε (23-19) για να γίνει το 25-21 με νέα χαμένη κόντρα (μπλοκ σε Ανθούλη).

Το τρίτο σετ ήταν απόλυτα ισορροπημένο αρχικά με την Εθνική να παίρνει επιτέλους προβάδισμα (7-8 κόντρα επίθεση Ανθουλη) και να φτάνει στο +2 (9-11 με μπλοκ της εξαιρετικής Νικολογιάννη). Παρόλο δε που η Γερμανία ισοφάρισε 12-12 (άουτ Ανθούλη) όχι μόνο δεν τα χάσαμε αλλά αμέσως ξεφύγαμε ξανά (13-15 πλασέ Κωνσταντινίδου) και το 15-17 έγινε 15-18 με τρομερή επίθεση Στράντζαλη και μπλοκ της Ανθούλη για να φτάσει η διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο 16-21 (πάλι η Ανθούλη). Κι όμως δεν μπορέσαμε να καθαρίσουμε το σετ καθώς το σετ παρόλο που φτάσαμε στο 21-24 καθώς εκεί χάσαμε μία ακόμη κόντρα μπάλα (22-24) δεν τελειώσαμε τις επιθέσεις μας και η Γερμανία ισοφάρισε (24-24) για να φτάσει σε ματς μπο΄(26-25). Η Καλαντάτζε το έσβησε, η Ανθούλη μας έδωσε ξανά το προβάδισμα, αλλά στην επόμενη φάση χάσαμε και πάλι κόντρα επίθεση (27-27) με τη Γερμανία να βρίσκει τους δύο πόντους που έψαχνε με την Σχέτζελ και να παίρνει το ματς.