Πικρό φινάλε για την ΑΕΚ, ήττα μετά από διπλή παράταση (99-113) και αποκλεισμός από το Περιστέρι

Η ΑΕΚ λύγισε στο τέλος και ολοκληρώνει άδοξα τη χρονιά, ο Σπανούλης είχε ξανά αβάντα και πήρε την πρόκριση

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε απέναντι στο Περιστέρι, αφού λύγισε στην 2η παράταση (99-113) σε ένα τρομερό ματς και ολοκλήρωσε την χρονιά της και πάλι χωρίς να καταφέρει να μπει στην τετράδα. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη την διάρκεια του αγώνα και ειδικά στο 2ο δεκάλεπτο που είχε επιμέρους σκορ 14-36, όπου έχτισε μια διαφορά και την κράτησε ως το τέλος με μερικές αυξομειώσεις. Η Ένωση έκανε μια επική επιστροφή και έστειλε το ματς σε 2 παρατάσεις, είχε την ευκαιρία να το κερδίσει όμως ο Μίτσελ αστόχησε σε μία βολή στην πρώτη παράταση. Μετά φάνηκε η κούραση αφού οι παίκτες άδειασαν και δεν μπόρεσαν αν ακολουθήσουν. Από την ΑΕΚ που προσπάθησε όσο μπορούσε, ήταν συγκινητικός ο Κένι Γουίλιαμς με 27 πόντους, ενώ και οι Μίτσελ, Λεμάρ προσπάθησαν όσο είχαν δυνάμεις. Έτσι η χρονιά της Ένωσης τελείωσε με την ίδια να καταλαμβάνει την 6η θέση.

Ο Ηλίας Καντζούρης ξεκίνησε με τους Φλιώνη, Λεμάρ, Γιάνκοβιτς, Μάιλς και Μίτσελ, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης με τους Φρανσίσκο, Ντένμον, Κασελάκη, Περσίδη και Μπίλαν. To Περιστέρι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με άξονα τον Μπίλαν που είτε εκτελούσε είτε δημιουργούσε πήρε νωρίς το προβάδισμα (5-11). Το Περιστέρι είχε πετύχει 3 φορές καλάθι και φάουλ στην πρώτη περίοδο με την ΑΕΚ να απαντάει με τρίποντα του Λεμάρ και του Μάιλς (11-13). Με ένα 10-1 σερί η ΑΕΚ πέρασε μπροστά, παίζοντας καλή άμυνα και με τον Μίτσελ να κάνει την δουλειά κάτω από τα καλάθια, ενώ και ο Γουίλιαμς πέτυχε 4 πόντους με το που μπήκε (21-16). Πολύ καλές επιλογές στην επίθεση από την ΑΕΚ που στο τέλος της περιόδου πήρε διαφορά 9 πόντων (27-18).

Γρήγορο 7-2 σερί για το Περιστέρι στην έναρξη της 2ης περιόδου, μείωσε το σκορ με τον Φρανσίσκο και τον Μπίλαν από κοντά (29-25). Η ομάδα του Σπανούλη βρήκε ρυθμό στην επίθεση της, σε συνδυασμό με την καλή της άμυνα και πέρασε μπροστά με τρίποντο του Φρανσίσκο (34-37). Η Ένωση είχε πρόβλημα στο πικ εν ρολ του Φρανσίσκο με τον Μπίλαν που σκόραραν όπως ήθελαν βρίσκοντας εύκολους πόντους (39-47). Μεγάλο μπλακ άουτ για την ΑΕΚ που δέχτηκε δύο σερί τρίποντα από τον Ντένμον με την διαφορά να εκτοξεύεται (41-54).

Η ΑΕΚ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να παίξει πιο επιθετική άμυνα και να πιέσει, πράγμα που απέφερε καρπούς αφού έκανε 3 κλεψίματα και βγήκε στο αιφνιδιασμό για να μείωσε με 5 πόντους του Γουίλιαμς (50-57). Ο Κένι Γουίλιαμς ήταν ο μόνος που κρατούσε την ΑΕΚ επιθετικά με συνεχόμενους πόντους χωρίς όμως να πέφτει η διαφορά (59-68). Σερί της ΑΕΚ που μετά από πολύ ώρα μείωσε στους 4 πόντους με τον Λεμάρ (66-70). Το Περιστέρι απάντησε με ένα γρήγορο 5-0 και έκλεισε την περίοδο στους 7 πόντους (68-75).

Με τρίποντο του Ντένμον που έκανε και πάλι μεγάλη ζημιά στην ΑΕΚ, το Περιστέρι επέστρεψε σε διψήφια διαφορά με τον χρόνο να τελειώνει (70-80). Πάλι με τον Γουίλιαμς η Ένωση προσπάθησε να κάνει μια τελευταία προσπάθεια, μείωσε στον πόντο με τον Λεμάρ (85-86) και με ωραία προσπάθεια και ο Φλιώνης ισοφάρισε με ωραίο ντράιβ (87-87) με το ματς να πηγαίνει στην παράταση, έχοντας κάνει μια τεράστια ανατροπή στην 4η περίοδο με επιμέρους σκορ 19-12.

Με μια βολή του Μίτσελ και ένα πολύ δύσκολο σουτ του Γουίλιαμς η ΑΕΚ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ από την πρώτη περίοδο (90-87). Κακές επιθέσεις από την ΑΕΚ που έδωσαν την ευκαιρία στο Περιστέρι να περάσει πάλι μπροστά με ένα 4-0 με τον Χάμερ (90-91). Ο Φρανσίσκο πέτυχε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο για να απαντήσει αμέσως ο Γουίλιαμς με ένα δικό του και να περάσει και πάλι μπροστά η ΑΕΚ (95-94). Ο Μίτσελ κέρδισε 2 βολές, 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως ευστόχησε μόνο στην μία και ισοφάρισε το παιχνίδι (96-96) στέλνοντας το στην 2η παράταση.

Με 4/4 βολές το Περιστέρι πέρασε μπροστά στο σκορ απαντώντας στο καλάθι του Μίτσελ και ο Χάμερ έδωσε διαφορά 5 πόντων (99-104). Η διαφορά ξέφυγε και το παιχνίδι κρίθηκε με το Περιστέρι να παίρνει τελικά την νίκη πρόκριση (99-113).

ΑΕΚ-Περιστέρι: 99-113

Δεκάλεπτα: 27-18, 41-54, 68-75, 87-87, 96-96, 99-113

ΑΕΚ (Καντζούρης): Λεμάρ 20, Κόνιαρης , Ξανθόπουλος 2, Μαυροειδής, Φλιώνης 4, Οριόλα 5, Γιάνκοβιτς 11, Μάιλς 6,  Μάντσεν 5, Παπαδάκης , Μίτσελ 16, Γουίλιαμς 27.

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 12, Φρανσίσκο 22, Σταυρακόπουλος , Ντένμον 26, Κασελάκης 12, Κόλμαν , Μωραΐτης 5, Πουλιανίτης 7, Περσίδης 3, Χουγκάζ 8, Χάμερ 16, Ζούγρης.

AEK Basket Queen by Betsson: Η επικαιρότητα της ΑΕΚ με καλεσμένο τον Μ. Κακιούζη