Η Χιροσίμα σήκωσε το Λιγκ Καπ κόντρα στην Οσάκα (2-1) με δύο γκολ του Σωτηρίου (VIDEO)

Ο Πιέρος Σωτηρίου έδωσε την κούπα στην ομάδα του

Με δύο γκολ του Πιέρου Σωτηρίου η Χιροσίμα επικράτησε της Οσάκα (2-1) και έφτασε στην κατάκτηση του Λιγκ Καπ.

Ο διεθνής Κύπριος ποδοσφαιριστής ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα, καθώς τα δικά του τέρματα ήταν αυτά που χάρισαν τη νίκη στη Χιροσίμα και την οδήγησαν στον τίτλο.

Η ομάδα του Μίκαελ Σκίμπε, από το 52ο λεπτό του αγώνα βρέθηκε πίσω στο σκορ, με την Οσάκα να προηγείται με 1-0, αλλά ο Πιέρος Σωτηρίου φαίνεται ότι ήταν η «χρυσή» αλλαγή.

Ο διεθνής άσος, μπήκε στον αγώνα στο 63′ και στα τελευταία λεπτά κατάφερε να πετύχει δύο γκολ. Αρχικά στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ευστόχησε σε χτύπημα πέναλτι και ισοφάρισε για τη Χιροσίμα και πέντε λεπτά αργότερα, έκανε το 1-2, με βολέ και μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Δείτε εδώ:

Βαγγέλης Αρναούτογλου: Δείτε πόσους ασύδοτους, πόσα ελεεινά φίδια έχουμε απέναντί μας