Προκριματικά Μουντιάλ: Ισόπαλες στο ντέρμπι Ιταλία και Ελβετία, πάρτι της Αγγλίας επί της Αλβανίας (VIDEO)

Οσα έγιναν στα σημερινά παιχνίδια των προκριματικών του Μουντιάλ

Με οκτώ αναμετρήσεις συνεχίστηκαν τα προκριματικά του Μουντιάλ στην ευρωπαϊκή ζώνη.

Στη Ρώμη, η Ιταλία φιλοξένησε την Ελβετία στο σημαντικότερο παιχνίδι της ημέρας, με τις δυο ομάδες να μένουν στο 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό με το φοβερό σουτ του Βίντμερ για να ισοφαρίσει στο 36ο λεπτό ο Ντι Λορέντσο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την λάθος έξοδο του Ζόμερ. Η Ιταλία έχασε μοναδική ευκαιρία να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς αλλά ο Ζορζίνιο αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο Λονδίνο, η Αγγλία υποδέχθηκε την Αλβανία, την οποία διέλυσε με 5-0. Χατ τρικ για την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ πέτυχε ο Χάρι Κέιν ενώ επίσης σκόραραν Μαγκουάιρ και Χέντερσον.

Σημαντική νίκη για την Σκωτία, η οποία κέρδισε με 2-0 στην έδρα της Μολδαβίας. Πρωταγωνιστής ο νεαρός Πάτερσον, ο οποίος είχε γκολ και ασίστ.

Τρομερό περιστατικό στην Ανδόρρα, όπου η γηπεδούχος ομάδα ηττήθηκε με 4-1 από την Πολωνία αλλά είδε τον Φερνάντεζ να αποβάλλεται στο 20ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης για αγκωνιά στον Γκλικ.