Ξεκίνησε με νίκη τα φιλικά η ΑΕΚ!

H ΑΕΚ επικράτησε του Νέου Ικονίου με 7-1

Με επιβλητικό τρόπο ξεκίνησε τα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας η ανδρική ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ, καθώς επιβλήθηκε στον ημιτελικό του τουρνουά Stoiximan.gr Pre-Season Futsal Cup με 7-1 του Νεόυ Ικονίου. Η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο, που έχει φυσικά και πολλά περιθώρια βελτίωσης δημιουργώντας πολλά χαμόγελα στους ανθρώπους της “Ένωσης”.

Η ΑΕΚ έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της, με πολύ όμορφη κυκλοφορία της μπάλας. Η ομάδα του Ικονίου κρατούσε σωστά τις θέσεις στην άμυνα, έως το 8′ όταν και ο Πάνου με εξαιρετική κίνηση βρήκε το χώρο και με σουτ έκανε το 1-0. Μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα, ο Ντάτης πήρε τη μπάλα και αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα διπλασίασε τα τέρματα για τον “Δικέφαλο”. Η “Ένωση” έχασε κι άλλες ευκαιρίες για να αυξήσει το δείκτη του σκορ, ωστόσο δεν τα κατάφερε έως το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, μετά από κόρνερ, ο Θανασάι με “κεραυνό” έκανε το 3-0. Η ΑΕΚ ανέβαζε ρυθμούς και έδειχνε να βρίσκει διαδρόμους να αναπτυχθεί. Έτσι, στο 24′, ο Πάνου με εντυπωσιακό σουτ από αριστερά “έγραψε” το 4-0. Οι “μπλε” κατάφεραν να μειώσουν σε 4-1, όμως πριν περάσει 1 λεπτό, ο Θανασάι έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Ασημακόπουλο, με τον τελευταίο να σκοράρει για το 5-1. Ο κορυφαίος του αγώνα, Πάνου, στο 32′ έκανε το 6-1 μετά από πάσα του Ταρνανίδη, για να έρθει ο Ασημακόπουλος μετά από κόρνερ και έξυπνη κομπίνα να διαμορφώσει το τελικό 7-1.

Πλέον, η ΑΕΚ αντιμετωπίζει αύριο (06/09, 19:30) τον ΑΣΕ Δούκα στον τελικό του φιλικού τουρνουά προετοιμασίας, με τη νικήτρια ομάδα να λαμβάνει και το τρόπαιο.

Νέο Ικόνιο – ΑΕΚ 1-7