Το μεγαλύτερο σερί της ΑΕΚ!

Μια μέρα σαν σήμερα το 2003, η ΑΕΚ νικούσε τον Πανιώνιο με 4-2 και δημιουργούσε το μεγαλύτερο σερί νικών στην Α’ Εθνική, φτάνοντας τις 12 νίκες!

Ο αγώνας είχε γίνει στην Πάτρα, στο γήπεδο της Παναχαϊκής, καθώς η Ένωση ήταν τιμωρημένη. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 2-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο, χάρη σε γκολ του Μπελά! Η ΑΕΚ ωστόσο ανέτρεψε το σκορ πριν το ημίχρονο με τέρματα των Λάκη, Ναλιτζή και Τσιάρτα, ενώ ο Μαλαδένης διαμόρφωσε το αποτέλεσμα στο 77ο λεπτό.

Αυτή η νίκη ήταν 12η διαδοχική για την ΑΕΚ και η 14η στα τελευταία 15 ματς εκείνης της σεζόν. Η τελευταία ήττα είχε προκύψει από τον Παναθηναϊκό στην 18η αγωνιστική και είχε ακολουθήσει η αντεπίθεση της ΑΕΚ, που την οδήγησε από την 6η, στην 3η θέση της βαθμολογίας. Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός ισοβάθμησαν στους 70, ενώ η Ένωση ακολούθησε με 68 βαθμούς και συνολικό απολογισμό 21 νίκες, 5 ισοπαλίες, 4 ήττες και τέρματα 74-29.

ΑΕΚ: Χιώτης, Γεωργέας, Ράιτ, Καψής, Κασάπης, Κατσουράνης, Ζαγοράκης (66’ Μαλαδένης), Γεωργάτος (83’ Ρούσεφ), Τσιάρτας, Λάκης (76’ Κωνσταντινίδης), Ναλιτζής.