Πρόκριση μέσα στη Λευκωσία (VIDEO)

ÔÏ 1-1 / ÌÐÏÑÌÐÏÊÇÓ / ÁÐÏÅË - ÁÅÊ (ÔÓÁÌÐÉÏÍÓ ËÉÃÊ 2002)Ως δευτεραθλήτρια της χρονιάς 2001-2002 , η ΑΕΚ το καλοκαίρι του 2002 κυνήγησε την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, έχοντας να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ. Μια μέρα σαν σήμερα, πριν 13 χρόνια, οι κιτρινόμαυροι του Ντούσαν Μπάγεβιτς έκαναν το πρώτο αλλά σημαντικότερο βήμα για τους ομίλους, κερδίζοντας 3-2 στη Λευκωσία.

Με τον Βασίλη Μπορμπόκη να πραγματοποιεί ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της καριέρας του, σκοράροντας μάλιστα τα δύο γκολ και τον Νικολαϊδη να “κτυπά” στις καθυστερήσεις, οι κιτρινόμαυροι βρήκαν τον δρόμο να “αποδράσουν” με διπλό απέναντι στους Κύπριους και να γίνουν το απόλυτο “αφεντικό” της πρόκρισης.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε προηγηθεί μάλιστα με τον Ουζουνίδη στο 23ο λεπτό, αλλά ο Μπορμπόκης με δύο γκολ στο 44′ και στο 47′ έδωσε προβάδισμα στους κιτρινόμαυρους. Ο Μαλέκος με πέναλτι στο 90′ ισοφάρισε, αλλά ο Ντέμης στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε το σπουδαίο διπλό.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Χιώτης, Μπορμπόκης, Ζαγοράκης, Μαλαδένης, Κρεεκ, Τσιάρτας (86′ Σεντένο), Νικολαϊδης, Κασάπης, Ράιτ, Λάκης (70′ Κωστένογλου), Γεωργάτος (72′ Κατσουράνης)