Το πάλεψε αλλά έχασε με 2-4 η Κ19 της ΑΕΚ από τον ΠΑΟΚ

Την ήττα με 4-2 γνώρισε η ΑΕΚ στο Γαλάτσι στο ντέρμπι της κορυφής με τον ΠΑΟΚ για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League Κ19. Οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0, ωστόσο η Ένωση βρήκε τη δύναμη και έφερε το παιχνίδι στα ίσα, πετυχαίνοντας δύο τέρματα μέσα σε τρία λεπτά. Στη συνέχεια όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πετύχει ακόμα δύο γκολ και να πάρει το «τρίποντο».

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 32’ με τον Μπαλογιάννη, αλλά ο Γκίνης κράτησε ανέπαφη την εστία του στην εκτέλεση φάουλ του παίκτη του ΠΑΟΚ. Στο 43’ η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με τον ίδιο παίκτη να μπαίνει μέσα στην περιοχή μετά από μπαλιά του Γκαργκατζίδη και να κάνει με πλασέ το 1-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Μόλις στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ διπλασίασε τα τέρματά του, με τον Χατζηστραβό να βγάζει για τον Δούμτση και ο τελευταίος να γράφει με διαγώνιο σουτ το 2-0. Η ΑΕΚ όμως δεν το έβαλε κάτω και στο 62’ ο Πατρινός μείωσε σε 2-1, παίρνοντας την μπάλα στο ριμπάουντ αφού εκείνη βρήκε πρώτα στο δοκάρι, ενώ μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Μπογκτάνι έφερε το παιχνίδι στα ίσα, κάνοντας το 2-2 με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τσέλιου.

Στο 79’ ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα με τον Γκαργκαλατζίδη να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα κάνοντας από κοντά το 3-2. Επτά λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Τζοβάρα από τον Αρβανίτη. Ο Δούμτσης ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 4-2, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΕΚ (Γιώργος Σίμος): Γκίνης, Σταμούλης, Αρβανίτης, Μπογκντάνι, Μπούσης (αρχηγός), Τάμπας, Σαρδέλης (65′ Τσέλιος), Μπότος, Χριστόπουλος, Μαχαίρας, Πατρινός (78′ Μάρκου)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Παπαδόπουλος, Διαμαντής, Μιχαηλίδης, Λύρατζης (51′ Ταχάτος), Τσιγγάρας, Τσαούσης, Γαϊτανίδης (60′ Τζοβάρας), Μπαλογιάννης, Γκαργκαλατζίδης, Χατζηστραβός (αρχηγός, 88′ Σαλαμούρας), Δούμτσης