Η ΑΕΚΑΡΑ ΣΤΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ! - Πρόκριση από μάγκες!

Η μεγάλη ΑΕΚ επιστρέφει στους ομίλους της Ευρώπης, κατάπιε τη Βόλφσμπουργκ με επική ανατροπή και γκολάρες από Σιμόες και Καρίμ (2-1)

Η τεράστια ΑΕΚ, η μεγαλύτερη ελληνική ομάδα, ξανά στην Ευρώπη. Η ομάδα που μπορεί να κάνει τα πάντα, πέταξε ξανά για τα ευρωπαϊκά σαλόνια και με μια επική ανατροπή, που όμοια της δεν υπάρχει, άφησε ξερή τη Βόλφσμπουργκ και πέρασε εκείνη στους ομίλους του Europa League.

Σε ένα ματς που στράβωσαν όλα, η ΑΕΚ είχε τα…καρύδια και στο δεύτερο ημίχρονο έκανε μυθική επιστροφή, με την γκολάρα του Σιμόες και τον Ανσαριφάρντ να γράφει ιστορία στις καθυστερήσεις, δίνοντας τη νίκη με 2-1.

“Μουδιασμένο” ξεκίνημα

Ο Καρέρα αποφάσισε τελικά να αντιμετωπίσει τη Βόλφσμπουργκ με την ίδια τακτική. Παρέταξε την ΑΕΚ με 4-3-3, έχοντας στο κέντρο την τριπλέτα των Σιμόες, Σάκχοφ και Κρίστισιτς, επιστράτευσε τον Λιβάι για τη δεξιά πλευρά, με τον Μάνταλο αριστερά και τον Ολιβέιρα στην κορυφή της επίθεσης. Σε ό,τι αφορά την άμυνα, ο Σβάρνας διατήρησε τη θέση του ως παρτενέρ του Τσιγκρίνσκι, με τους Βασιλαντωνόπουλο και Ινσούα στα φτερά.

Το ματς δεν ξεκίνησε ιδανικά. Η ΑΕΚ άφησε χώρο στους Γερμανούς και είχε αρκετά ζητήματα, κυρίως από τη δεξιά πλευρά της. Ο Οτάβιο έκανε συνεχώς ανεβάσματα και ο Λιβάι δεν ακολουθούσε συνεχώς, ενώ υπήρξε και η φάση του 8’, με τον Τσιντώτα να δείχνει εξαιρετικά αντανακλαστικά και να σταματά τον Βραζιλιάνο της Βόλφσμπουργκ. Εκεί κάπου, η ΑΕΚ φάνηκε να συνέρχεται και να μπαίνει κανονικά στο γήπεδο.

Η μεγάλη στιγμή της ΑΕΚ

Επειτα από το 10λεπτο, η κυριαρχία της ΑΕΚ ήταν καθολική. Χάρη στην εξαιρετική τριπλέτα της μεσαίας γραμμής, με τον Κρίστισιτς να κάνει συγκλονιστικό παιχνίδι, η Ενωση έγινε αφεντικό στο παιχνίδι. Πότε με τον Λιβάι από δεξιά και πότε με τον Μάνταλο από αριστερά, η ΑΕΚ δημιουργούσε ρήγματα στη γερμανική άμυνα. Χάρη στη ευφυή εκτέλεση του πέναλτι, ο Κρίστισιτς βρέθηκε μέσα στην περιοχή και το γκρέμισμα του ήταν καταφανές πέναλτι που καταλογίστηκε.

Εκεί ήταν η μεγάλη στιγμή της ΑΕΚ. Ο Μάνταλος ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά δεν κοίταξε καν προς την εστία και ο Περβάν απέκρουσε στη γωνία του. Η ψυχολογία της ΑΕΚ και το καλό μομέντουμ άρχισαν να εξαντλούνται, οι Γερμανοί πήραν τα πάνω τους και ισορρόπησαν το παιχνίδι. Επί της ουσίας, ως το 45’ ήταν ένα ματς δίχως ρυθμό, με πολλές μονομαχίες στη μεσαία γραμμή, δίχως ουσία και ευκαιρίες για καμία εκ των δύο ομάδων.

Ενώ όλα έδειχναν πως πηγαίναμε για ένα δεύτερο ημίχρονο που θα κρίνονταν όλα, ήρθε η τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου να αποτελέσει βαρίδι για την ΑΕΚ. Σε φάση που ξεκίνησε από επιθετικό φάουλ στον Ινσούα, ο Μάνταλος δεν είχε ακολουθήσει τη φάση, ο Μπρέκαλο βρήκε χώρο για να πασάρει στον Μεχμέντι και εκείνος με ξερό πλασέ – όπου η μπάλα κόντραρε πάνω στον Βασιλαντωνόπουλο – έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και άλλαξε τις ισορροπίες του ματς.

Η επική ανατροπή της ΑΕΚ

Παρά το σοκ από το προβάδισμα της Βόλφσμπουργκ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, η ΑΕΚ μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο. Ηταν αφεντικό στο παιχνίδι, είχε επιβάλει το δικό της ρυθμό και έψαχνε τον τρόπο για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Οσο περνούσε η ώρα, η Ενωση αύξανε την πίεση της και με τρομερή την τριάδα της μεσαίας γραμμής άρχισε να δημιουργεί φάσεις. Ο Καρέρα έριξε στο ματς και τον Λιβάγια, για να δώσει την ποιότητα του.

Πριν καλά καλά πατήσει στο τερέν ο Λιβάγια, ήρθε ο Σιμόες να…απογειώσει όλη την ΑΕΚ. Επειτα από πρεσάρισμα των «κιτρινόμαυρων» ψηλά στη γερμανική άμυνα, προκάλεσαν…ασφυξία. Η μπάλα κυκλοφόρησε γρήγορα και στρώθηκε εξαιρετικά στον Πορτογάλο, που με μια ασύλληπτη φωτοβολίδα κάρφωσε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας της Βόλφσμπουργκ και έδωσε το φιλί της ζωής για την ΑΕΚ.

Από εκεί και μετά, το ματς έγινε ρώσικη ρουλέτα. Δεν υπήρχαν μεγάλες φάσεις, αλλά η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω και όλα έδειχναν πιθανά. Φαινόταν πως το ματς πήγαινε για παράταση, μέχρι να βγει η αντεπίθεση της «κιτρινόμαυρης» ζωής. Ο Λιβάγια έβγαλε ασίστ στον κενό χώρο για τον Ανσαριφάρντ, εκείνος κατάπιε όλη τη γερμανική άμυνα και με τεράστιο πλασέ στην κίνηση, έστειλε την ΑΕΚ στους ομίλους και τη Βόλφσμπουργκ σπίτι της.