Επίδειξη δύναμης η ΑΕΚ, πέρασε ...αέρας από το "Δαϊς"

Εικόνες από το Δούκας-ΑΕΚ

Την τρίτη της σερί νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που επικράτησε και του Δούκα με 32-24 στο “Δαϊς” για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι “κιτρινόμαυροι” πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο πήραν άνετα τη νίκη και παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας με έξι βαθμούς. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού έδειξε την ποιότητα της στο δεύτερο ημίχρονο όταν και κατάφερε να “χτίσει” διαφορά και να την διατηρήσει εύκολα μέχρι το τέλος του αγώνα. Αντίθετα ο Δούκας άντεξε την πίεση των “κιτρινόμαυρων” μόνο στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο στη συνέχεια η ανωτερότητα της ΑΕΚ ήταν ξεκάθαρη σε όλους τους τομείς. Τραυματίας από το παιχνίδι αποχώρησε ο Δανός Γιάκομπσεν με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγω για διάστρεμμα.

Αμφίρροπο το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να παίρνουν εναλλάξ το προβάδισμα στο σκορ. Η “Ένωση” βρήκε λύσεις στην επίθεση σε αρκετές αντεπιθέσεις της και στον αιφνιδιασμό ωστόσο έκανε αρκετά λάθη στην άμυνα που επέτρεπε στον Δούκα να διατηρεί την επαφή με το σκορ. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ προηγήθηκε με 15-14.

Κρίσιμο σημείο για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, όπου η ΑΕΚ παρότι έμεινε με τέσσερις παίκτες γηπέδου λόγω δίλεπτων σε Αλβανό και πάγκο, διαχειρίστηκε την κατάσταση άψογα, μετατρέποντας το 14-15 σε 14-17 στο 35’ Στο 44ολεπτό η διαφορά ξέφυγε στα πέντε γκολ (18-23) με τον Δούκα να μην μπορεί να αντιδράσει στο χρόνο που απέμενε και την ΑΕΚ να παίρνει μια δίκαια και σημαντική νίκη με 32-24.

Επόμενος αγώνας, κόντρα στον Αερωπό Έδεσσας στην αίθουσα “Γ. Κασιμάτης” στο ΟΑΚΑ το προσεχές Σαββατοκύριακο.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΑΕΚ 24-32
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-5, 7-7, 9-8, 12-12, 14-15 (ημχ), 14-17, 17-19, 18-22, 19-25, 22-27, 24-32.
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωστής Μπούνας): Μωραϊτης, Τόμπρος, Παπαπούλιος 4, Αϊβαλιώτης 2, Πολύδωρος 3, Κολλύρης Ν., Μπραουδάκης, Παγιάτης, Ταουσάνης Γ., Ντούνης 2, Λιολιος 1, Ζιβούλοβιτς 4, Κλεώπας, Κολλύρης Π., Σαμαράς, Κεδέρης 8.
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Συγγάρης, Μπάλαζ 1, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 4, Μπάγιος 5, Γιάκομπσεν 5, Παπαδιονυσίου 5, Δομπρής 1, Μυλωνάς 4, Παλεβίτσιους 2, Αργυρού, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 1, Μπαλάσκας.

Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 6/6, 2/2.