Με «ιπτάμενο» Χάντερ και άμυνα από γρανίτη, η ΑΕΚ στην κορυφή

Η «λαβωμένη» από τους τραυματισμούς ΑΕΚ υποδέχθηκε την Φουενλαμπράδα για την 5η αγωνιστική του BCL. Οι απουσίες αλλά και οι συνθήκες του αγώνα ανάγκασαν τον Λούκα Μπάνκι να παρουσιάσει μια διαφορετική αρχική πεντάδα καθώς αυτή αποτελούταν από τους Ξαβιέ Ρατάν-Μέις, Μάλκολμ Γκρίφιν, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Γιώργο Τσαλμπούρη και τον Βινς Χάντερ.

Η «Βασίλισσα» μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ του ΟΑΚΑ θέλωντας να δείξει τις… άγριες προθέσεις της από νωρίς στο ματς γι’αυτό και πήρε γρήγορα ένα προβάδισμα με 5-0 στο πρώτο λεπτό.
Οι Ισπανοί είδαν την έκρηξη αυτή της ΑΕΚ και δεν θέλησαν να αφήσουν να χαθεί το ματς από τόσο νωρίς στην αναμέτρηση γι’αυτό και… ροκάνισαν την διαφορά (12-10, 4′). Το σύνολο του Λούκα Μπάνκι δεν… τρόμαξε από την έκρηξη των φιλοξενούμενων και λίγο αργότερα (5′) πήγε την διαφορά σε νέο επίπεδο (+7) με ένα δυνατό σερί 8-0 (20-13).
Η διαφορά δυναμικότητας συνέχιζε να υπάρχει με τη διαφορά να πηγαίνει έως το +9 (24-15) ωστόσο το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 24-19. Κορυφαίοι σε αυτό το πρώτο κομμάτι του αγώνα ήταν οι Βινς Χάντερ με 8 πόντους ενώ ο Τσαλμπούρης ακολούθησε 7.

Τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου κύλησαν όπως όλη η πρώτη, με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα της και τη διαφορά στο +5 (31-26, 13′). Τα απανωτά λάθη που υπήρχαν στο παιχνίδι της Ένωσης έπετρεψε στους παίκτες του Νέστορ Γκαρσία να πάρουν για πρώτη φορά… κεφάλι στην αναμέτρηση λίγο αργότερα (31-32, 16′).

Ο «Δικέφαλος» όμως φώναξε για ακόμη μια φορά «παρών» στην αναμέτρηση τρέχοντας ένα πολύ δυνατό σερί με 8-0 (38-32, 19′). Το φινάλε της δεύτερης περιόδου ήταν ιδανικό για την «Βασίλισσα» καθώς ο Μάλκολμ Γκρίφιν έστειλε την ομάδα στα αποδυτήρια με ένα δυνατό +7 (41-34).

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ έκανε την… κλασσική κοιλιά της ειδικά στα πρώτα λεπτά, δίνοντας δικαίωμα στους Ισπανούς να… ονειρευτούν κάποιο αποτέλεσμα στην Αθήνα. Η Φουενλαμπράδα αρχικά μείωσε στο -3 (45-42, 23′), ενώ δύο λεπτά αργότερα (25′) κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ (47-48) αφού ακολούθησαν κάποια άστοχα σουτ του Ρατάν Μέις ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο είχε 0/5 σουτ και 2/4 βολές.

Σε αντίθεση με άλλες φορές η «Βασίλισσα» δεν άφησε να την επηρρεάσει το εν λόγω «ξεφούσκωμα» αφού έτρεξε ένα τρομερό σερί με 12-0 (59-48, 29′) έχοντας ως πρωταγωνιστή τον μοναδικό Βινς Χάντερ που ειχε φτάσει τους 22 πόντους σε αυτό το σημείο του αγώνα. Η περίοδος έκλεισε με ένα 6-0 σερί των Ισπανών που έκαναν το σκορ 59-54.

Μία ατυχή στιγμή έτυχε στους φιλοξενούμενους στις αρχές της τελευταίας περιόδου (31′) οι οποίοι έχασαν τον Λούκας Νογκέιρα αφού ο πρώην σέντερ των Ράπτορς γύρισε τον αστράγαλο του στο ντεμπούτο του στο ΒCL. Από την μεριά της, η ΑΕΚ συνέχισε το… βιολί της αφού πήγε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο στην τέταρτη περίοδο και πιο συγκεκριμένα στο +11 (66-55, 32′).

Αυτό δεν κράτησε για πολύ αφού υπήρξαν απανωτές κακές άμυνες από την Ένωση με τους Ισπανούς να κάνουν ένα σερί 0-7 και το σκορ στο 66-62 (34′). Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα ειδικά μετά την διαφορά που πήγε στο +10 (74-64, 38′) μετά από ένα τρομερό κάρφωμα του Σαντ-Ρος σε ανοιχτό γήπεδο.

Εν τέλει, η ΑΕΚ έφτασε στην 4η συνεχόμενη νίκη της με 78-71 στο Basketball Champions League κάνοντας το ρεκόρ της 4-1 κάτι που την έφερε στην πρώτη θέση του Γ’ Ομίλου μαζί με την Χάποελ Ιερουσαλήμ.