Περίπατος με το... μυαλό στα επίσημα!

Το φιλικό κόντρα στον Αμύντα η ΑΕΚ το ήθελε, ώστε ο Γιούρι Ζντοβτς και οι συνεργάτες του να «τσεκάρουν» πράγματα, όσον αφορά την ετοιμότητα των παικτών τους. Το… δείγμα μπορεί να κριθεί θετικό, καθώς οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς ανταποκρίθηκαν στα «θέλω» του προπονητή τους, τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα. Έτσι, φτάσαμε στο τελικό 85-56, το οποίο αποτύπωσε πλήρως την κυριαρχία της Βασίλισσας, η οποία είδε ξανά τον Μάικλ Ντίξον να ηγείται της προσπάθειας. Θετική η παρουσία των Ουίλιαμς και Μαυροειδή, «κέρδος» ο Σκουλίδας, όπως και ο Γιώργος Τσαλμπούρης, που είχε εξαιρετική παρουσία για ένα ακόμα φιλικό.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με διάθεση να θέσει τους δικούς της όρους στην αναμέτρηση και στα πρώτα λεπτά του αγώνα το κατάφερε. Ο Ντίξον ήταν ο ιθύνων νους του συνόλου και με τους Μιλόσεβιτς, Ουίλιαμς να δίνουν σκορ η Βασίλισσα «έχτισε» διαφορά (8-4, 3′). Ο Αμύντας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών του Γιούρι Ζντοβτς και κατάφερε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης (8-9, 5′). Όχι για πολύ, όμως, καθώς ο Μίλαν Μιλόσεβιτς ανέλαβε δράση και με δικά του καλάθια η ΑΕΚ όχι μόνο ανέτρεψε την κατάσταση, αλλά δημιούργησε διαφορά (19-11, 9′). Το δεκάλεπτο βρήκε τους παίκτες του Αμύντα να μειώνουν σε 19-14, με την Ένωση, όμως, να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά… ζωηροί στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου και κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά (21-18, 12′). Ο Δημήτρης Μαυροειδής «χτύπησε» κοντά στο καλάθι και η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά, έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση και την άμυνά της (34-23, 17′). Τα πράγματα κύλησαν ακόμα καλύτερα, μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Σκουλίδας και Ντίξον ανέλαβαν δράση και με διαδοχικά τρίποντα η διαφορά έφτασε πάνω από τους 20 πόντους (44-23, 19′). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά η ΑΕΚ διατήρησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα, για το 46-25 του πρώτου μέρους.

Ο ρυθμός των παικτών του Γιούρι Ζντοβτς παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα. Ο Τζαουάντ Ουίλιαμς έδινε λύσεις κοντά στο καλάθι, ο Μάικλ Ντίξον παρέμενε ο ηγέτης του συνόλου και κάπως έτσι η διαφορά αυξανόταν σταδιακά (61-33, 26′). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της αναμέτρησης, με το 68-43, στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα, με την Ένωση να είναι ανώτερη της ομάδας από την Δάφνη. Ο Γιώργος Τσαλμπούρης έβγαλε ενέργεια στο παρκέ, δείχνοντας πως ο Ζντοβτς μπορεί να τον υπολογίζει και η διαφορά ανέβηκε ακόμα πιο ψηλά (75-45, 35′). Τον Έλληνα σέντερ ακολούθησε και ο Διονύσης Σκουλίδας, για το +33 της Βασίλισσας (78-45). Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία και το μόνο που απέμενε ήταν να φανεί το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Αυτό βρήκε την ΑΕΚ νικήτρια με 85-56, δείχνοντας πολύ καλά στοιχεία, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση.

Θυμηθείτε πώς μετέδωσε την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ.

Δεκάλεπτα: 19-14, 46-25, 68-43, 85-56.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 3 (1), Σάκοτα 5 (1), Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς 9 (1), Χαριτόπουλος 3 (1), Ντίξον 15 (2), Λαρεντζάκης 2, Όουενς, Άτιτς 2, Μωραΐτης, Μαυροειδής 7, Σκουλίδας 11 (2), Ουίλιαμς 15 (1), Τσαλμπούρης 13.

Mega Deal* Γνωριμίας στην Betsson, διαλέγεις το δώρο* που σου ταιριάζει! *Όροι & Προϋπ. 21+ | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ