«Σάρωσαν» το Ίλιον οι Παίδες της ΑΕΚ

Στη... μάχη και οι Παίδες (ΦΩΤΟ)

Το 2Χ2 στον όμιλο του πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας Παίδων της ΕΣΚΑ έκανε η ΑΕΚ, η οποία επιβλήθηκε πολύ εύκολα της Ένωσης Ιλίου με 44-67, πετυχαίνοντας, παράλληλα, την πρώτη εκτός έδρας νίκη της.

Η ομάδα του Βαγγέλη Τσεπέλη είχε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και «έχτισε» διαφορά (13-17 στο 10′), η οποία χάθηκε, όμως στο τέλος του ημιχρόνου (27-28). Στην επανάληψη η Βασίλισσα ανέβασε την απόδοσή της και χάρη σε μια εξαιρετική τρίτη περίοδο κατάφερε να εξασφαλίσει τη νίκη (34-49, 30′). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η κατάσταση έμεινε σταθερή, με την ΑΕΚ να φτάνει στη νίκη με το τελικό 44-67 να «μιλά» από μόνο του.

Μεγάλος πρωταγωινστής ήταν ο Αναστάσης ΣΠύρογλου, που σταμάτησε στους 23 πόντους, όντας ο πρώτος σκόρερ του αγώνα. Τον ακολούθησε ο Ζαρκαδούλας, που είχε 21 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-17, 27-28, 34-49, 44-67.

ΑΕΚ (Τσεπέλης): Ζαρκαδούλας 21 (3), Σπύρογλου 23 (2), Οικονομόπουλος 4, Παλάζης, Στράιτ, Νικολαΐδης 4, Δασκόλιας, Καραβάνας 2, Παπαβασιλείου, Φιλιππαίος 13, Σύντακας, Φλεβαράς.

Mega Deal* Γνωριμίας στην Betsson, διαλέγεις το δώρο* που σου ταιριάζει! *Όροι & Προϋπ. 21+ | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ