Εκτός 24άδας η Ραμόνα

Παπαϊωάννου: "'Οσο γίνεται ψηλότερα στο πρωτάθλημα"

Η Κύπρια Ραμόνα Παπαϊωάννου πήρε μέρος στα προκριματικά των 100μ. στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Η πρωταθλήτρια της ΑΕΚ πέτυχε σε 11.61 και ολοκλήρωσε στην 45η θέση, με την 24άδα να κλείνει στα 11.39. Η Σάλι Αν Φρέιζερ από τη Τζαμάικα, νικήτρια σε Πεκίνο και Λονδίνο προκρίθηκε στον επόμενο γύρο των 100 μ. με 10.96 (-0,3) και έδειξε πως παρά τις όχι και τόσο καλές εμφανίσεις στη χρονιά είναι στην κατάσταση που θα της δώσει τη διάκριση.

Από εκεί και πέρα την πρώτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες στα 18 του χρόνια είχε την ευκαιρία να βιώσει ο Μίλτος Τεντόγλου. Ο άλτης πήρε μέρος στον προκριματικό του μήκους όπου κατέλαβε την 27η θέση στο σύνολο των δύο γκρουπ. Ο αθλητής του Βαγγέλη Παπανίκου ξεκίνησε τον αγώνα του με άκυρο άλμα, συνέχισε στα 7,64 μ., που ήταν η καλύτερη προσπάθεια του και ολοκλήρωσε τον αγώνα του στα 7,57 μέτρα. Την κορυφαία επίδοση του προκριματικού σημείωσε ο Γιάναν Βάνγκ με 8,24 μ., ενώ στον τελικό προκρίθηκε και ο ολυμπιονίκης του 2012 Γκρεγκ Ράδερφορντ με 7,90 μέτρα. Ο κακός καιρός κράτησε τους αθλητές σε χαμηλά επίπεδα, αφού η 12άδα έκλεισε σε 7,85 μ., την ώρα που το όριο ήταν 8,15 μ. και έπιασαν μόλις δύο αθλητές.

Την προσπάθεια της στο έπταθλο συνέχισε η Σοφία Υφαντίδου, που ολοκλήρωσε την πρώτη ημέρα των αγώνων με 3,269 β. και την 29 θέση. Η Ελληνίδα πέτυχε 12,97 μ. στη σφαιροβολία και 26.42 στα 200 μέτρα. Η Τζέσικα Ενις ανέβηκε στην πρώτη θέση με 4.057, η Νάφι Τιάμ διατήρησε την δεύτερη θέση με 3.985 β. και η Ακέλα Τζόνς ανέβηκε τρίτη με 3.964, οριακά μπροστά από την Καταρίνα Τζόνσον – Τόμσον (3.957).

Μεγάλη ανατροπή έγινε στον δεύτερο τελικό της ημέρας, τη σφαιροβολία, εκεί όπου η σπουδαία Βάλερι Ανταμς έχασε το τρίτο χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο της καριέρας της στην έκτη προσπάθεια. Η αθλήτρια από τη Νέα Ζηλανδία διατηρούσε την πρώτη θέση με το 20,42 μ. από την δεύτερη βολή, επίδοση που ξεπέρασε στην έκτη προσπάθεια η Αμερικανίδα Μισέλ Κάρτερ με 20,63 μ. και νέο εθνικό ρεκόρ. Η Ανίτα Μάρτον επίσης με εθνικό ρεκόρ (19,87 μ.) κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.