Και τώρα πρωτάθλημα...

ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÁÅÊ (ÃÕÍÁÉÊÅÓ)Η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό (0-3), έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών και πήρε την πρόκριση στους τελικούς της Α1 βόλεϊ γυναικών για δεύτερη σερί χρονιά. Όπως πέρυσι έτσι και φέτος η Ένωση θα συναντήσει τον Ολυμπιακό στην τελική “μάχη” για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και θέλει να του πάρει το “στέμμα” της πίσω.

Ο δεύτερος ημιτελικός ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα (7-9).  Η Ένωση δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να περάσει μπροστά στο σκορ (14-16). Οι «κιτρινόμαυρες» προσπαθούσαν να πάρουν διαφορά, οι «πράσινες» όμως πάντα έβρισκαν τρόπο να τη μειώσουν (18-20). Τα κορίτσια του Μανώλη Ρουμελιώτη φόρτσαραν στο τέλος και πήραν το σετ (21-25).

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ μπήκε “φουριόζα” και ισοπέδωσε τον Παναθηναϊκό από την αρχή (2-10). Οι “κιτρινόμαυρες” έπαιρναν τον ένα πόντο μετά τον άλλο και οι γηπεδούχες δεν υπήρχαν πουθενά (5-20). Χωρίς την παραμικρή αντίσταση των «πράσινων» η Ένωση έκανε μία καλή “προπόνηση” (9-25).

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο Παναθηναϊκός κατάφερε  για πρώτη φορά στον αγώνα να περάσει μπροστά στο σκορ (1-0, 2-1, 3-2), αλλά η ΑΕΚ το γύρισε (6-8). Η Ένωση ανέβασε τη διαφορά (13-17) και εκεί που φαινόταν πως είχε “κλειδώσει” την πρόκριση, οι γηπεδούχες κατάφεραν όχι μόνο να ξαναμπούν στο παιχνίδι (20-21, 21-22), αλλά να περάσουν και μπροστά στο σκορ (23-22, 24-23). Οι «κιτρινόμαυρες» όμως την ώρα που η μπάλα «έκαιγε» κατάφεραν να δείξουν χαρακτήρα και να πάρουν τη νίκη, χωρίς να χρειαστεί να παίξουν άλλο σετ (24-26).

Τα σετ: 21-25, 9-25, 24-26.

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 5 π. (2/11 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 10 π. (8/26 επ., 2 μπλοκ), Καββαδία 9 π. (3/8 επ., 1 άσσο, 5 μπλοκ), Μερτέκη 6 π. (4/21 επ., 2 άσσους, 38% υπ.-31% άριστες), Τσίμα 7 π. (6/31 επ., 1 άσσο, 41% υπ.-19% άριστες), Μιλοβάνοβιτς, Νούσια (λ., 38% υπ.-29% άριστες), Μπίσκου, Αποστολάκη, Τσατσούρη.

AEK (Ρουμελιώτης): Φερνάντεζ 9 π. (5/11 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ), Ιβάνοβα 10 π. (7/21 επ., 3 άσσους, 67% υπ.-33% άριστες), Γιακουμή 15 π. (7/10 επ., 1 άσσο, 7 μπλοκ), Γιόσοβιτς 13 π. (10/26 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 5 π. (4/17 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ.-24% άριστες), Ρόγκα (λ., 45% υπ.-9% άριστες), Κρουκ, Καββαθά.

Δείτε εδώ πως σας ενημέρωσε live το enwsi.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης.