Κύπελλο Ελλάδος: Όνειρο ήταν και πάει - Ήττα (3-0) για την ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό στον τελικό

Εικόνες από το ΑΕΚ - Ολυμπιακός

Η ΑΕΚ πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να κατακτήσει το 2ο σερί Κύπελλο γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 από τον Ολυμπιακό στον τελικό

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙ: ΓΙΟΛΑΝΤΑ ΖΥΚΑ

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στον τελικό γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 σετ από τον Ολυμπιακό στο Λουτράκι.

Το τελικό αποτέλεσμα δεν αντιπροσωπεύει σε καμία περίπτωση την εικόνα των δύο ομάδων μέσα στο γήπεδο με την «Ένωση» να παλεύει και τα τρία σετ χάνοντας στις λεπτομέρειες. Μαγική η ατμόσφαιρα που δημιούργησε ο κόσμος της ΑΕΚ που δεν σταμάτησε λεπτό να τραγουδάει και να εμψυχώνει τις αθλήτριες του «Δικεφάλου». Παρά την ήττα στο τέλος ο κόσμος χειροκρότησε την ομάδα κερδίζοντας κατά κράτος την «μάχη» της κερκίδας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πήρε προβάδισμα στο σκορ με την ΑΕΚ να προσπαθεί να κρατήσει την επαφή με το σκορ. Η «Ένωση» ξεκίνησε καλά το παιχνίδι μειώνοντας σε 2-3 και 4-5 αντίστοιχα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι πίεσαν περισσότερο στο σερβίς με αποτέλεσμα η άμυνα της ΑΕΚ να μην δουλέψει καλά σε αρκετές φάσεις. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-10 για πρώτη φορά στο σετ με τον Γιουνούς Οτσάλ να καλεί σε τάιμ άουτ. Στην επιστροφή η ΑΕΚ ανασυντάχτηκε και με την Στράντζαλη στο σερβίς «έτρεξε» ένα εντυπωσιακό σερί 5-0 με αποτέλεσμα να μειώσει σε 10-12. Το αποτελεσματικό μπλοκ σε συνδυασμό με την καλή υποδοχή είχε ως αποτέλεσμα να μείνει κοντά στο σκορ με 14-15 και να ισοφαρίσει για πρώτη φορά με 18-18. Κάπου εκεί όμως έχασε και πάλι την συγκέντρωση της με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να ξεφύγει με 20-24 και η Μπλάνκο στο τελευταίο σερβίς έστειλε την μπάλα στο φιλέ για το 20-25.

Η ΑΕΚ πραγματικά αδίκησε τον εαυτό της στο 2ο σετ. Η «Ένωση» αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-6 κατάφερε με ψυχραιμία και υπομονή στο παιχνίδι της να αντιδράσει. Μείωσε αρχικά σε 3-6 και 5-9. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι με 9-14 αλλά οι «κιτρινόμαυρες» δεν το παράτησαν. Μείωσαν σε 14-16 και 17-18 παραμένοντας μέσα στο σετ. Παρά το 19-22 των «ερυθρολεύκων» βρήκαν τις λύσεις στο παιχνίδι τους, αντέδρασαν και έκαναν το ολικό come back ισοφαρίζοντας σε 23-23. Εκεί ο Ολυμπιακός με δύο σερί πόντους τελείωσε το σετ με 23-25.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλύτερα. Παρά το εις βάρος της 2-0 έδειχνε να έχει την ενέργεια και τα ψυχικά αποθέματα για να «κυνηγήσει» το παιχνίδι. Προηγήθηκε με 3-2 και 7-5 αντίστοιχα. Με πολύ καλό μπλοκ, πίεση από το σερβίς έφτασε την διαφορά στο 10-6 και 11-8 αντίστοιχα με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 12-9. Η «Ένωση» κρατούσε το προβάδισμα μέχρι και το 14 με τον Ολυμπιακό να προηγείται στη συνέχεια με 15-16 και 17-18. Η Στράντζαλη ισοφάρισε σε 19-19 για την ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό να παίρνει δύο σερί πόντους για το 19-21. Οι «κιτρινόμαυρες» και πάλι δεν το παράτησαν ισοφάρισαν σε 21-21 αλλά έχασαν εν τέλει με 22-25 και 0-3 αντίστοιχα.