Η ΑΕΚ Betsson είναι εδώ, με τσαμπουκά και ψυχή ισοπέδωσε (85-94) τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία!

Με τρομερό Κουζμίνσκας και φοβερούς Καράμπελα και Χόλινς η ΑΕΚ Betsson πέρασε αέρας από τη Θεσσαλονίκη

Με πολύ καλή άμυνα στο β’ ημίχρονο, η ΑΕΚ Betsson πέρασε νικηφόρα από την Πυλαία, κερδίζοντας με 85-94 τον ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ με πολύ καλή εμφάνιση, ισοπέδωσε τον ΠΑΟΚ (85-94) μέσα στην Πυλαία και μετά από καιρό θύμισε ξανά κανονική ομάδα. Η Ένωση έχοντας έναν εκπληκτικό Καράμπελα στην οργάνωση του παιχνιδιού με νταμπλ-νταμπλ και με καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισε εύκολα τελικά τον ΠΑΟΚ και τον έπιασε στην 6η θέση. Ο Κουζμίνσκας για μια ακόμα φορά έδειξε την τεράστια κλάση του, ενώ και ο Χόλινς ήταν καθοριστικός στο καλό διάστημα της ομάδας. Κανένας δεν υστέρησε με τον Ηλία Ζούρο να κάνει ένα πολύ καλό κοουτσάρισμα και εμφανίζοντας μια ομάδα έτοιμη να κερδίσει.

Ο Ηλίας Ζούρος παρέταξε τους Νάιτ, Ραντλ, ΜακΡέι, Αγραβάνη και Μόργκαν, ενώ ο νέος προπονητής του ΠΑΟΚ, τους Τάουνς, Γκίλμορ, Μακνίς, Σχίζα και Φρίντρικσον. Κακό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, που ήταν αρκετά άστοχες στις επιθέσεις τους, με την ΑΕΚ να σκοράρει με τον Αγραβάνη και τον Μόργκαν (7-6). Ο Κουζμίνσκας μπήκε στο παιχνίδι και αμέσως πέτυχε καλάθι και φάουλ μετά από ασίστ του Καράμπελα (10-14). Ο Έλληνας γκαρντ άλλαξε την εικόνα του αγώνα με την ενέργεια και την δημιουργία του, με την Ένωση να σκοράρει στον αιφνιδιασμό και να παίρνει για πρώτη φορά διαφορά έξι πόντων (12-18). Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 5-0 για να μειώσει στον πόντο, όμως μετά από άλλη μια ασίστ του Καράμπελα ο Χατζηδάκης σκόραρε (17-20). Με καλάθι του Τάουνς στην λήξη του δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα (23-22).

Η Ένωση σκόραρε με τον ΜακΡέι, όμως έχει πρόβλημα μέσα στην ρακέτα, με τον Φρίντρικσον να σκοράρει κοντά στο καλάθι και να δίνει για πρώτη φορά διαφορά πέντε πόντων (34-29).  Με τον Νάιτ να πετυχαίνει συνεχόμενα ντράιβ και με καλάθι του Κουζμίνσκας, η Ένωση πέρασε ξανά μπροστά (36-37). Ο Αγραβάνης με ωραία κίνηση μέσα στην ρακέτα ισοφάρισε για την ΑΕΚ (41-41). Ο Τάουνς συνέχισε να σκοράρει εύκολα στο ζωγραφιστό, φτάνοντας τους 11 πόντους (45-41). Με τρίποντο του Νάιτ ολοκληρώθηκε το ημίχρονο (45-44)

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ένα 5-0 στο δεύτερο μέρος για να το σταματήσει ο Ραντλ με το πρώτο του καλάθι (50-46). Καλάθι από τον Κουζμίνσκας από επιθετικό ριμπάουντ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (52-50). Με τον ΜακΡέι να παίρνει συνεχόμενες επιθέσεις και να σκοράρει η ΑΕΚ ισοφάρισε, έχοντας σφίξει την άμυνα της (53-53). Δύο σερί τρίποντα από Κουζμίνσκας και Χόλινς, έφεραν την ΑΕΚ μπροστά με τέσσερις πόντους (55-59). Άλλοι τέσσερις σερί πόντοι από τον Λιθουανό και με δύο του Καράμπελα η ΑΕΚ στους έξι (59-65). Κάρφωμα του Κούζμι και η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με την Ένωση μπροστά στο σκορ (61-67).

Με δύο καρφώματα του Κουζέλογλου, η ΑΕΚ για πρώτη φορά πήγε στους 10 πόντους την διαφορά (61-71). Με τρίποντο του Χόλινς, 7-0 σερί στην 4η περίοδο και η Ένωση ξέφυγε στο σκορ (61-74). Ο Χόλινς έδωσε αμυντική υπόσταση στην ΑΕΚ και με κλέψιμο που έκανε, με δύο βολές πήγε την διαφορά στους 15 (63-78). Η Ένωση είχε το μομέντουμ του αγώνα και με τον Χόλινς να σκοράρει διατηρούσαν την διαφορά (66-83). Οι παίκτες της ΑΕΚ έκαναν συντήρηση στο τέλος, αφού δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο, παίρνοντας μια μεγάλη νίκη (85-94)

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ: 85-94

Δεκάλεπτα: 23-22, 45-44, 61-67, 85-94

ΠΑΟΚ (Νερατζάκης): Τάουνς 17, Γκίλμορ 5, Μακνίς 2, Τσιακμάς 2, Σχίζας 7, Τσαιρέλης 13, Φρίντρικσον 10, Αρσενόπουλος, Σκουλαριώτης, Σωτηρίου 5, Μίχαλακ 10, Άλστον 12.

ΑΕΚ (Ζούρος): Ραντλ 2, Καράμπελας 10 , Πιλάβιος,  Χόλινς 15, Νετζήπογλου 4, Αγραβάνης 8, Χατζηδάκης 4, Κουζμίνσκας 18,  Νάιτ 8, Κουζέλογλου 8, Μόργκαν 2,  ΜακΡέι 15.

AEK Basket Queen by Betsson: Η επικαιρότητα της ΑΕΚ με καλεσμένο τον Μ. Κακιούζη