BCL: Ήττα από την Μούρθια (90-81) για τον Προμηθέα Πάτρας - Η βαθμολογία του ομίλου της ΑΕΚ

Παίζοντας καλά μόνο στην τέταρτη περίοδο, ο Προμηθέας Πάτρας έχασε με 90-81 στη Μούρθια

Παίζοντας καλά μόνο στην τέταρτη περίοδο, ο Προμηθέας Πάτρας έχασε με 90-81 στη Μούρθια για τη δεύτερη αγωνιστική του ένατου ομίλου των «16» του BCL και γνώρισε την πρώτη του ήττα στο γκρουπ που είναι και η AEK Betsson.

Ο Προμηθέας «πλήρωσε» τη νωθρή εκκίνηση του και υπέστη την πρώτη ήττα του στη φάση των «16» του Basketball Champions League. Οι Αχαιοί «έπεσαν» επί ισπανικού εδάφους με το τελικό 90-81, απέναντι στη Μούρθια, με τους γηπεδούχους γράφουν το «δύο στα δύο» στον 12ο όμιλο.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Ισπανών στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με αποτέλεσμα ο φωτεινός πίνακας να γράψει γρήγορα το 21-9, το οποίο αποδείχθηκε μη αναστρέψιμο για την ελληνική ομάδα.

Χωρίς μάλιστα να βρει το μακρινό σουτ (9/24 τρίποντα) και με 17 λάθη, ο Προμηθέας δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να απειλήσει, πέφτοντας με το τελικό 90-81.

Ο Χάντερ Χέιλ πάλεψε με 29 πόντους, όπως και ο Αντονι Κάουαν με 20, αλλά δεν ήταν αρκετοί…

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 46-34, 65-46, 90-81

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρόσο, Κοζλόβσκις, Ζαπόλσκι