Ο Γιόκιτς πήρε την μάχη κόντρα στον Γιάννη στο ντεμπούτο του Ρίβερς στον πάγκο των Μπακς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 29 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ

Οι Ντένβερ Νάγκετς με triple double του Νίκολα Γιόκιτς επικράτησαν των Μιλγουόκι Μπακς του… διπλού Γιάννη Αντετοκούνμπο με 113-107, στην πρώτη παρουσία του Ρίβερς στον πάγκο των «Ελαφιών».

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 29 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 37 λεπτά συμμετοχής με 10/18 δίποντα, 1/1 τρίποντα και 6/11 βολές.

Ο Νίκολα Γιόκιτς από την πλευρά του κατέγραψε ένα γεμάτο triple double με 25 πόντους, 16 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής, με 9/19 δίποντα και 4/5 βολές.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με τους Μπακς να κλείνουν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 25-26, με τους Νάγκετς να απαντούν στην δεύτερη περίοδο με επί μέρους 31-30, με το ημίχρονο να κλείνει στην ισοπαλία (56-56).

Οι Νάγκετς πήραν τα ηνία της αναμέτρησης στο τρίτο δωδεκάλεπτο, αφού με επί μέρους 26-19, πήραν προβάδισμα εφτά πόντων (82-75), με τους Μπακς να μην παραιτούνται από την διεκδίκηση της νίκης αφού 2:18 πριν την λήξη με τρίποντο του Μπρουκ Λόπεζ μείωσαν σε 108-102.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, μάλιστα με τρίποντη «βόμβα» μείωσε σε 108-105 1:58 πριν το τέλος, μετατρέποντας την αναμέτρηση σε… θρίλερ, με τον Τζαμάλ Μάρεϊ στην επόμενη επίθεση να δίνει… αέρα πέντε πόντων στους Νάγκετς, με τους Μπακς να τα κάνουν… μούσκεμα στις τελευταίες επιθέσεις.

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ από την γραμμή των βολών διαμόρφωσε το 112-105, 20” πριν την λήξη της αναμέτρησης «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη για τους Νάγκετς, με τους Μπακς να γνωρίζουν την 15η ήττα τους την φετινή σεζόν, στο ντεμπούτο του Ντοκ Ρίβερς στον πάγκο τους.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-26, 56-56, 82-75, 113-107

AEK Basket Queen by Betsson: Η επικαιρότητα της ΑΕΚ με καλεσμένο τον Μ. Κακιούζη