Άξιζε τη νίκη η ΑΕΚ- «Έμεινε» όρθια και πήρε τον βαθμό (3-2 σετ) στην έδρα του Παναθηναϊκού

Εικόνες από το Παναθηναϊκός - ΑΕΚ

Η ΑΕΚ αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0, γύρισε το ματς αλλά «λύγισε» στο τάι μπρέικ

Την ήττα με 3-2 σετ γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Μετς για την 14η αγωνιστική της Volleyleague.

H «Ενωση» παρά το γεγονός πως βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, χάρη και στις διαιτητικές αποφάσεις, κατάφερε να μπει και πάλι στο παιχνίδι, ισοφάρισε σε 2-2  αλλά «λύγισε» στο τάι μπρέικ. Στις τάξεις της ΑΕΚ είνα έξαλλοι από την διαιτησία του Κουτσούλα ο οποίος με τα σφυρίγματα του σε κρίσιμα σημεία στα δύο πρώτα σετ, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων. Ακόμα και έτσι η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να αντιδράσει και θα μπορούσε άνετα να είχε φύγει και νικήτρια από το κλειστό του Μετς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες μπαίνουν δυνατά και πάνε χέρι-χέρι μέχρι το 8-8. Εκεί ο Παναθηναϊκός περνάει μπροστά (11-8), ενώ αυξάνει και τη διαφορά (15-11) με τη Γκρότους. Η «Ένωση», όμως, με Κωνσταντινίδου και Στράντζαλη ισοφαρίζει σε 18-18, ενώ περνάει σε θέση οδηγού μετά από λάθος της Άτκινσον (20-22). Η Τσάριτς κάνει το 21-23 για την ΑΕΚ, ωστόσο μετά από τη λανθασμένη απόφαση του κ. Κουτσούλα, αλλάζουν οι ισορροπίες και ο Παναθηναϊκός παίρνει το σετ με 26-24.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ και ο Παναθηναϊκός είχαν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, ώσπου οι «πράσινες» με ένα σερί 4-0 ξεφεύγουν (12-7) και αυξάνουν τη διαφορά στο 19-13. Η ΑΕΚ, ωστόσο, δεν τα παράτησε. Με Γιώτα, Μπλάνκο και Στράντζαλη μείωσε στους 2 πόντους (20-18), αλλά και στον έναν (22-21) με την Τσάριτς. Όμως, και πάλι η διαιτησία καθόρισε την πορεία του σετ και το έδωσε στις «πράσινες» με 25-21.

Στο τρίτο σετ, οι «κιτρινόμαυρες» έβγαλαν όλη την ένταση του δευτέρου και πάτησαν το γκάζι. Με Στράντζαλη, Κωνσταντινίδου και δύο μπλοκ της Μπλάνκο έκαναν το 1-4, ενώ με Τσάριτς και Μπλάνκο η διαφορά έφθασε στους εφτά (3-10). Ο Παναθηναϊκός με ένα 7-0 σερί μείωσε στον πόντο (11-12), όμως το τάιμ άουτ του Γιουνούς Οτσάλ «ξύπνησε» τις «κιτρινόμαυρες», οι οποίες με Στράντζαλη, Τσάριτς, Σολέ και δύο σερί πόντους της Μπλάνκο πήγαν στο 13-20. Με πόντο της Γιώτα η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ με 17-25.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα (8-4). Ωστόσο, με Σολέ, Τσάριτς και Κωνσταντινίδου, η ΑΕΚ μείωσε σε 9-8 , ενώ με δύο διαδοχικούς πόντους της Τσάριτς ισοφάρισε σε 12-12. Η Μπλάνκο έβαλε σε θέση οδηγού την ΑΕΚ (13-14) και η Σολέ έδωσε «ανάσα» τριών πόντων (15-18). Η Μπλάνκο έκανε το 19-23, ενώ η ίδια τελείωσε και το σετ (23-25).

Το τάι μπρέικ ήταν ένα πραγματικό θρίλερ, με την ΑΕΚ να βρίσκεται μπροστά με 3-4, ενώ με την Καλαντάτζε η «Ένωση» έκανε το 7-8 και το 8-9 αντίστοιχα. Οι «πράσινες» με τρεις σερί πόντους της Σαμαντάν πέρασαν μπροστά (11-9) και απέκτησαν τρεις πόντους διαφορά (13-10). Η Μπλάνκο και η Τσάριτς μείωσαν στον πόντο (13-12), ενώ η Μπλάνκο μείωσε στο 14-13. Όμως, ο Παναθηναϊκός εν τέλει κατέκτησε το σετ με 15-13.

Τα σετ: 3-2 (26-24, 25-21, 17-25, 23-25, 15-13) σε 125′

*Οι πόντοι του ΠΑΟ προήλθαν από 10 άσσους, 70 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 5 άσσους, 61 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Καρκάσες 24 (21/45 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ.-24% άριστες), Άτκινσον 20 (19/48 επ., 1 άσσος), Γκρότους 13 (9/23 επ., 4 άσσοι, 80% υπ.-60% άριστες), Παπαφωτίου 2 (2/3 επ.), Σάμανταν 19 (14/28 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 57% υπ.-29% άριστες), Ρόγκα (λ, 34% υπ.-09%  άριστες), Φουμάκη, Βασιλαντωνάκη, Μεταξά,  Γενιτσαρίδη.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 11 (11/37 επ., 54% υπ.-30% άριστες), Καλαντάντζε 4 (4/13 επ.), Τσάριτς 28 (24/61 επ., 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Μπλάνκο 20 (12/18 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Σολέ 5 (4/19 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ.-40% άριστες) / Κοσμά (λ, 50% υπ.-05% άριστες), Ξηντάρα (λ), Γιώτα 4 (3/7 επ., 1 άσσος).

AEK Basket Queen by Betsson: Η επικαιρότητα της ΑΕΚ με καλεσμένο τον Μ. Κακιούζη