Super League 2: Στο -1 τα Χανιά από την Καλλιθέα μετά την νίκη επί του Τηλυκράτη (0-3)

Τα Χανιά βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από την Καλλιθέα μετά την νίκη που πέτυχαν στην Λευκάδα κόντρα στον Τηλυκράτη

Τα Χανιά με την νίκη με 0-3 επί του Τηλυκρατη βάζουν δύσκολα στην Καλλιθέα καθώς την πλησίασαν στον 1 βαθμό και συνεχίζουν να ασκούν πίεση στους πρωτοπόρους.

Ο Δημήτρης Μάνος βρήκε δίχτυα στο 46ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Κόλα στο 84′ να «κλειδώνει» το τρίποντο. Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με τον Νίλι στο 89′.

Η ομάδα του Ταουσιάνη έφτασε τους 26 βαθμούς και είναι στο -1 από την Athens Kallithea.

Ιωνικός – Ηλιούπολη 4-1

Ο Ιωνικός μπήκε με νίκες το 2024. Οι Νικαιώτες επικράτησαν 4-1 της Ηλιούπολης και έφτασαν τους 22 πόντους, έπιασαν τον Διαγόρα και είναι στο -5 από την πρώτη θέση.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ιωνικός πέτυχε δύο γκολ με Γκαρντάβσκι (45′) και Σάλαζαρ (45+2′). Ο Ντάουντα διεύρυνε ακόμη περισσότερο το προβάδισμα των γηπεδούχων, ενώ στο 68′ μείωσε ο Μάντιτς με πέναλτι. Ο Δρίτσας στο 84′ πέτυχε το τέταρτο γκολ των γηπεδούχων.

Γιούχτας – Καλαμάτα 1-1

Σημαντικούς βαθμούς στην μάχη ανόδου που δίνει έχασε η Καλαμάτα, με την «Μαύρη Θύελλα» να μένει στο 1-1 με τον Γιούχτα στην Κρήτη. Έτσι οι Μεσσήνιοι έφτασαν τους 21 βαθμούς, ενώ οι Κρητικοί τους 15. Στα του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε κάτι σημαντικό με το 0-0 να μένει ως το τέλος. Στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Πασά στο 68′ με σουτ, για να κάνει το 1-1 στο 73′ ο Μπρους. Ένα σκορ που έμεινε ως το τέλος.

Αιγάλεω – Διαγόρας 4-1

Σαρωτικό το Αιγάλεω στο ματς με τον Διαγόρα. Οι «κυανόλευκοι» πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση δεν δυσκολεύτηκαν να νικήσουν τους Ροδίτες επικρατώντας με το εμφατικό 4-1. Μια νίκη που τους δίνει βαθμολογική ανάσα καθώς έφτασαν τους 14 βαθμούς ανεβαίνοντας στην 8η θέση με τον Διαγόρα από την πλευρά του να μένει στους 22 και την 3η θέση, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να μειώσει την διαφορά του από την κορυφή.

Μακεδονικός – Κοζάνη 0-0

Ο Μακεδονικός έχασε έδαφος μετά το 0-0 απέναντι στην Κοζάνη εντός έδρας για την 16η αγωνιστική Α’ ομίλου της Super League 2. Οι γηπεδούχοι είναι 3οι στο -7 από την πρωτοπόρο ΑΕΛ.

Αιολικός – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-1

Κανένας δεν έμεινε από την ισοπαλία 1-1 ανάμεσα στον Αιολικό και την Αναγέννηση Καρδίτσας. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ζάκαριτς στο 23′ για να ισοφαρίσει ο Κοκκίνης στο 71′.

Στην 4η θέση η Αναγέννηση Καρδίτσας με 19 πόντους, στην 10η θέση με 15 ο Αιολικός.

Το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου

• Ηρακλής – ΑΕΛ 1-1
  • Αιολικός – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-1
  • Μακεδονικός – Κοζάνη 0-0
  • 08/01 15:00 Λεβαδειακός – Νίκη Βόλου
  • 08/01 16:00 ΑΕΚ Β’ ΠΑΟΚ Β’

Εγκλήματα της ΑΕΚ στην Τούμπα, έχασε 3-2 | AEK Τalk 28/4/24 -Στ. Καζαντζόγλου (VIDEO)