Στην κορυφή η ΑΕΚ - Νίκησε (31-30) τον Δούκα και συνεχίζει αήττητη!

Εικόνες από το ΑΕΚ - Δούκας

Η ΑΕΚ έκανε τα εύκολα, δύσκολα στο δεύτερο ημίχρονο αλλά πήρε τη νίκη με 31-30 επί του Δούκα

Η ΑΕΚ έστω και δύσκολα πήρε τη νίκη με 31-30 επί του Δούκα στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής και σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Handball Premier.

Η «Ένωση» παρουσίασε δύο πρόσωπα στο παιχνίδι καθώς η πολύ καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου πήρε τη θέση σε μια μέτρα και πολύ αγχωτική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος. Η εμπειρία και η ποιότητα του Στίπε Μαντάλινιτς ήταν αυτή που έκανε την διαφορά στα δύσκολα δίνοντας τελικά τη νίκη στην ΑΕΚ που την διατήρησε αήττητη και την έφερε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Στο γήπεδο βρέθηκε για μια ακόμη φορά ο αρχηγός Παναγιώτης Νικολαϊδης για να υποστηρίξει από κοντά τους συμπαίκτες του.

Ιδανικό ξεκίνημα

Η Ένωση ξεκίνησε ιδανικά το ματς, προηγούμενη 5-0 (5’), 7-1 (7’) 11-5 (12’) και ήταν κυρίαρχη και στη συνέχεια με 17-11 (26’) και 18-14 στο ημίχρονο.
Ο Δούκας έκανε την αντεπίθεση του στο β’ ημίχρονο και μετά το 19-14 της ΑΕΚ, έτρεξε σερί 4-0 για το 19-18 στο 38’, ενώ στο 41’ ισοφάρισε 20-20 με επιμέρους σκορ 6-1, ενώ έχασε και την ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Μάτσκεβιτς σταμάτησε το πέναλτι του Ζιβούλοβιτς στο 43’ με το σκορ στο 21-21.
Στη συνέχεια το παιχνίδι πήγε γκολ- γκολ με την ΑΕΚ να είναι πιο ψύχραιμη στο διάστημα 53-58 μετατρέποντας το 28-27 σε 31-27.
Ο Δούκας προσπάθησε για την ανατροπή και με σερί 3-0 έκανε το 31-30, αλλά η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα και τη νίκη, έχοντας τη μπάλα στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα.

ΑΕΚ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 31-30
Τα πεντάλεπτα: 5-1, 9-4, 11-7, 13-8, 16-11, 18-14 (ημχ), 19-16, 20-19, 22-21, 26-25, 29-27, 31-30
AEK (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Ζάμπιτς, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 9, Μάλλιος, Ηλιόπουλος 1, Παπαδόπουλος, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης 2, Μαρτίνοβιτς 5, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 3, Κεδέρης 4.
ΑΣΕΔ (Χαλκίδης): Κιαρτζίδης, Μυλωνάς 3, Παγιάτης 3, Μπατής 6, Κολεζάκης, Παναγιώτου 3, Παπαδόπουλος, Χουρσουντιάν 3, Γερουλάνος 4, Γιάντσα, Χαριτωνίδης 1, Κοβάνης 2, Αραπακόπουλος 1, Ζιβούλοβιτς 4, Κολλύρης.
Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης, Δίλεπτα: 8-3, Πέναλτι: 3/4-6/9

Βαγγέλης Αρναούτογλου: Δείτε πόσους ασύδοτους, πόσα ελεεινά φίδια έχουμε απέναντί μας