Άνετη πρόκριση για τον Λεβαδειακό, νίκησε με 3-0 τον Αιολικό - Αυτά είναι τα ζευγάρια των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας

Ο Λεβαδειακός πανηγύρισε την πρόκριση στην 5η φάση του Novibet Κυπέλλου Ελλάδας καθώς επικράτησε με 3-0 του Αιολικού.

Ασταμάτητος είναι ο Λεβαδειακός στη φετινή σεζόν καθώς μετά το πρωτάθλημα, προκρίθηκε με επιβλητικό τρόπο και στο Novibet Κύπελλο Ελλάδας.

Συγκεκριμένα οι Βοιώτες επικράτησαν με 3-0 του Αιολικού και πήραν το… εισιτήριο για την 5η φάση του θεσμού όπου θα αντιμετωπίσουν τη Νίκη Βόλου.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν την ανωτερότητά τους από την αρχή του αγώνα και στο 19ο λεπτό προηγήθηκαν με τον Συμελίδη ενώ μπήκαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 2-0 χάρη στο τέρμα του Κουιρουκίδη στο 41′.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 81′ ο Νικολιάς με εξαιρετικό πλασέ, το οποίος πρόσφερε μία επιβλητική πρόκριση στον Λεβαδειακό απέναντι στον Αιολικό.

Λεβαδειακός: Στογιάνοβιτς, Ντεντάκης, Βήχος, Τσελεπίδης, Λιάγκας, Σωτηράκος, Μεχία, Συμελίδης, Νικολιάς, Κουιρουκίδης, Πολέτο.
Αιολικός: Ντόκιτς, Κολλαράς (34′ Ουνγιαλίδης), Μαξιμένκο, Κεχαγιάς, Καρανίκας, Λουμανσρούμπεν, Κάτσε, Άσαχμπαρ (56′ Ιωάννου), Ζάκαριτς (46′ Μουχάλης), Ενομό (46′ Σινγκ), Κόρντιτς (56′ Μανούσος).