Η ΑΕΚ Β' «λύγισε» με 10 παίκτες στη Λιβαδειά, ήττα με 2-1

Εικόνες από το Λεβαδειακός - ΑΕΚ Β'

Ο Λεβαδειακός κατάφερε να «λυγίσει» την ΑΕΚ Β' (2-1) που από το 78' αγωνιζόταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής

Ο Λεβαδειακός έκανε το «πέντε στα πέντε» στη Super League 2 επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 της ΑΕΚ Β’ που από το 78′ αγωνιζόταν με δέκα παίκτες και ενώ σε εκείνο το σημείο το σκορ ήταν στο 1-1.

Η ΑΕΚ Β’ παρά την ήττα της, έκανε καλή εμφάνιση. Το πάλεψε και χρειάστηκε να μείνει με παίκτη λιγότερο για να μπορέσει ο Λεβαδειακός του Νιόπλια να κάμψει την αντίστασή της.

Το σκορ άνοιξε ο Νίκας στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης, με την δεύτερη ομάδα της ΑΕΚ να βρίσκει απάντηση στο 68ο λεπτό του παιχνιδιού με τον Ραντόνια. Η ΑΕΚ Β’ έμεινε με δέκα παίκτες στο 78′ λόγω αποβολής του Φοφανά και ο Ρομό έδωσε στους γηπεδούχους τη νίκη στο 84′.

Το φιλμ του αγώνα

Απέναντι σε έναν αντίπαλο που είχε μόνο νίκες και δεν είχε δεχθεί γκολ, η ομάδα του Νίκου Κούστα ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο μέρος και θα μπορούσε να έχει προηγηθεί. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Νίκα, όμως η ΑΕΚ Β’ απάντησε άμεσα με τον Ραντόνια.

Η αποβολή του Φοφανά στο 78′ είχε ως αποτέλεσμα να ενταθεί η πίεση των γηπεδούχων και να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ με τον Ρομό, ενώ στο τέλος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και ο Κορομηλάς, εισπράττοντας έτσι και αυτός την ιδιαίτερα αυστηρή μεταχείριση που επέδειξε ο διαιτητής Καλαντζής προς την ΑΕΚ Β.

Τα παράπονα της ΑΕΚ για τη διαιτησία

Η ΑΕΚ είχε παράπονα από τη διαιτησία του Καλαντζή από τη Θεσσαλία.

Συγκεκριμένα, διαμαρτύρεται για επιθετικό φάουλ στο πρώτο γκολ του Λεβαδειακού, αλλά και για  φάουλ πάνω στον Φοφανά στη φάση που δέχεται η δεύτερη κίτρινη

Η εξέλιξη του ματς

1′ Έναρξη του αγώνα.
16′ Πρώτη καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ Β με τον συνδυασμό Φοφανά-Τιεϊ και το σουτ του Πήλιου από τα αριστερά μέσα στην περιοχή που έφυγε άουτ.
19′ Σουτ του Λαμαράνα με καλές προϋποθέσεις μέσα στην έφυγε ψηλά άουτ.
26′ Κίτρινη κάρτα είδε ο Πολέτο
27′ Κίτρινη κάρτα είδε ο Φοφανά
38′ Κεφαλιά του Βήχου, πιθανόν από θέση οφσάιντ, μπλοκάρει εύκολα ο Γκίνης
45’ Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Λεβαδειακός-ΑΕΚ Β.

Έναρξη β’ ημιχρόνου

49 Δύσκολη απόκρουση Γκίνη στην αριστερή γωνία του σε καλό σουτ του Πολέτο έξω από την περιοχή
53′ Ο Ανδρικόπουλος βγήκε σε θέση βολής μετά από αντεπίθεση της ΑΕΚ Β αλλά σούταρε πάνω από την εστία του Λεβαδειακού.
54′ Κίτρινη κάρτα στον Ρουκουνάκη.
63′ Σέντρα του Γιαννιώτα από τα δεξιά, γυριστό σουτ του Γιώργου Νίκα και 1-0 για τον Λεβαδειακό.
68′ Αμεση απάντηση από την ΑΕΚ Β με το κόρνερ του Λαμαράνα από τα δεξιά και την κεφαλιά του αρχηγού Βεντάντ Ραντόνια στη δεξιά γωνία!
73′ Κίτρινη κάρτα στον Κοντορουχά.
76′ Κίτρινες κάρτες σε Συμελίδη και Κορομηλά.
78′ Αποβολή Φοφανά με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
83 ‘ Κίτρινη κάρτα στον Νίκα.
84′ Το 2-1 για τον Λεβαδειακό με κεφαλιά του Χοσέ Ρομό από σέντρα του Βήχου.
92′ Αποβολή Κορομηλά με δεύτερη κίτρινη κάρτα.