Champions League: Έκανε το «τρία στα τρία» η Μπάγερν κόντρα στη Γαλατά (1-3), νίκησε και η Ίντερ τη Ζάλτσμπουργκ (2-1)

Η Μπάγερν πέρασε από την Πόλη επικρατώντας με 1-3 της Γαλατά και έκανε το «3 στα 3» στον όμιλο. Νίκησε και Ίντερ στο Μιλάνο τη Ζάλτσμπουργκ (2-1)

Η Μπάγερν ζορίστηκε, αλλά τα κατάφερε στην Πόλη κόντρα στη Γαλατάσαραϊ (1-3), την ώρα που η Ίντερ επικρατούσε στο Μιλάνο με 2-1 της Ζάλτσμπουργκ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Στο «Rams Park» της Κωνσταντινούπολης η Μπάγερν βρήκε το γκολ που ήθελε πολύ νωρίς (8′ Κομάν), όμως μετά για ένα ημίχρονο δέχθηκε ανελέητο «σφυροκόπημα» από την εξαιρετική εφέτος «Γαλατά». Αφού οι Τούρκοι έχασαν δύο ανεπανάληπτες ευκαιρίες για να βρουν δίχτυα, ο Ικάρντι με πέναλτι… α λα Πανένκα στο 30′ έφερε το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, οι Βαυαροί ήταν κυρίαρχοι μέσα στο γήπεδο κι έφτασαν στην τρίτη νίκη τους σε ισάριθμες αγωνιστικές, «καθαρίζοντας» σε μεγάλο βαθμό την υπόθεση πρόκριση, χάρις στα γκολ του Χάρι Κέιν (73′) και του Μουσιάλα (79′).

Τα κατάφερε και η Ίντερ

Στο «Guiseppe Meazza» η Ίντερ τα βρήκε… σκούρα απέναντι στη Σάλτσμπουργκ. Ο Σάντσες στο 19′ έδωσε το προβάδισμα στους Μιλανέζους, όμως οι Αυστριακοί αποδείχθηκαν… σκληρό καρύδι και ισοφάρισαν με τον Γκλουκ στο 57′. Τη λύση για την Ίντερ έδωσε εντέλει ο Τσαλχάνογλου με εύστοχο πέναλτι στο 64′, ενώ στο 81′ ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ το γκολ του Λαουτάρο.