Ανέτοιμη η «άστεγη» ΑΕΚ - Έχασε με 30-21 από την Γκόρνικ στην πρεμιέρα του EHF European League!

Φανερά επηρεασμένη από την έλλειψη γηπέδου η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 30-21 από την Γκόρνικ στην Πολωνία στην πρεμιέρα του EHF European League

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 30-21 από την Γκόρνικ Ζάμπρζε στην Πολωνία για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου του EHF European League.

Η «Ένωση» έμεινε μακριά από το καλό αγωνιστικό της πρόσωπο και γνώρισε μοιραία την ήττα πληρώνοντας το γεγονός πως παραμένει χωρίς γήπεδο εδώ και πολλές μέρες παρά τις εξαγγελίες της Πολιτείας πως θα βρεθεί άμεσα λύση στο πρόβλημα της. Είναι αδύνατον η ΑΕΚ να παίζει σε τόσο υψηλό επίπεδο στην Ευρώπη και να μην υπάρχει γήπεδο-έδρα, τόσο για κανονικές προπονήσεις, όσο φυσικά και για τους αγώνες της. Αυτή την στιγμή η «Ένωση» εκπροσωπεί την χώρα μας στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση και είναι αδιανόητο μετά από δύο εβδομάδες να παραμένει «ζητιάνα» από την στιγμή που είναι υποχρέωση της Πολιτείας να βρει λύση στο πρόβλημα της.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν στο πρώτο ημίχρονο, διατηρούσαν την επαφή με το σκορ ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε πως δεν είχαν τις δυνάμεις για να ακολουθήσουν την πολύ ισχυρή Γκόρνικ.

Η Γκόρνικ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι (5-1), αλλά η ΑΕΚ με Λιάπη και Μαρτίνοβιτς μείωσε στα τρία γκολ (6-3). Η «Ένωση» παρέμενε κοντά στους Πολωνούς, οι οποίοι προς το τέλος του ημίχρονου πήραν μία διαφορά έξι γκολ (16-10). Αλλά η «Ένωση» με τον Αραμπατζή και τον Κεδέρη, διαμόρφωσε το 16-12, που ήταν και το σκορ του ημίχρονου. Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ ήταν νωχελική, με την Γκόρνικ να το εκμεταλλεύεται και να κτίζει διαφορά ασφαλείας (21-13, 26-16). Η ΑΕΚ εν τέλει ηττήθηκε με 30-21.

ΓΚΟΡΝΙΚ- ΑΕΚ 30-21
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-1, 8-4, 11-7, 12-9, 16-12 (ημχ), 19-12, 22-13, 26-16, 27-18, 29-19, 30-21
ΑΕΚ (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Ζάμπιτς 1, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 4, Μάλλιος, Ηλιόπουλος, Παπαδόπουλος 2, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 4, Μαρτίνοβιτς 5, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 2, Κεδέρης 2.
Διαιτητές: Μιτρέφσι-Τοντορόφσκι (Βόρεια Μακεδονία), Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 6/6-3/4

Βαγγέλης Αρναούτογλου: Το μικρό καλάθι και οι τρεις λύσεις σε κάθε θέση