Η ΑΕΚ κατέκτησε το τουρνουά «Ανδρέας Παπασταμάτης» - Νίκησε (28-23) και την Ανόρθωση στον τελικό!

Η ΑΕΚ επικράτησε στον τελικό της Ανόρθωσης με 28-23 και κατέκτησε την πρώτη θέση στο τουρνουά «Ανδρέας Παπασταμάτης»

Η ΑΕΚ κατέκτησε και φέτος το τουρνουά «Ανδρέας Παπασταμάτης»που διοργάνωσε με απόλυτη επιτυχία για 4η χρονιά στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης».

Η «Ένωση» νίκησε και στον τελικό την Ανόρθωση με 28-23 και σήκωσε την κούπα. Την 3η θέση κατέλαβε ο Δούκας ο οποίος νίκησε τον Διομήδη Άργους στον μικρό τελικό με 23-19.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ο Κεδέρης με 8 γκολ και ακολούθησε ο Μαντάλινιτς με 7.

MVP του Τουρνουά ψηφίστηκε ο Μάρτιν Γιοβανόφσκι της Ανόρθωσης και πρώτος σκόρερ του Τουρνουά ο Στίπε Μαντάλινιτς της ΑΕΚ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Σε ότι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 5-3 στο 9′. Κάποια αμυντικά κενά αλλά και η πίεση της Ανόρθωσης έφεραν αποτέλεσμα για την Κυπριακή ομάδα η οποία κατάφερε να αντιστρέψει το σκορ και να περάσει μπροστά με 10-12 στο 22′ ενώ πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων (  12-15 ) στο 28′. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ αντέδρασε σωστά και με δύο γρήγορα γκολ μείωσε την διαφορά στο ένα γκολ πριν πάει στα αποδυτήρια (14-15). Στο δεύτερο ημίχρονο η «Ένωση» συνέχισε δυναμικά και έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Χρήστο Κεδέρη «έχτισε» ένα σερί 5-0 για να περάσει ξανά μπροστά με 17-15 στο 36΄ ενώ ανέβασε τη διαφορά σε πέντε γκολ στο 43΄ (22-16) βελτιώνοντας αισθητά την αμυντική της λειτουργία όπως έδειξε και το επιμέρους σκορ 8-1. Ο προπονητής της ΑΕΚ, Αλέξης Αλβανός έκανε αρκετές αλλαγές χωρίς ωστόσο να αλλάξει η εικόνα του αγώνα. Με σταθερές επιλογές σε άμυνα και επίθεση η ΑΕΚ διαμόρφωσε το τελικό 28-23.  Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ο Κεδέρης με 8 γκολ και ακολούθησε ο Μαντάλινιτς με 7.

ΑΕΚ- ΑΝΟΡΘΩΣΗ 28-23

Τα πεντάλεπτα : 2-3, 5-4, 7-7, 10-10, 12-14, 14-15 ( ημίχρονο ), 16-15, 19-16, 22-17, 23-18, 25-21, 28-23.

ΑΕΚ: Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 7, Νικολαΐδης, Μάλλιος, Ηλιόπουλος, Ρασπίτσος, Παπαδόπουλος, Παπαδιονυσίου, Κομαρζέφσκι 5, Λιάπης 1, Μαρτίνοβιτς 2, Άρσιτς, Ζάμπιτς 1, Σόκολιτς, Λέμος 2, Κεδέρης 8.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κεσίδης 2, Μιχαηλίδης 2, Μωραίτης 4, Χατζηεφραιμ, Λεωνίδου 1, Αργυρού Ι., Γεζέρνικ 4, Ξενοφώντος, Σεϊρεκίδης 1, Αργυρού Χ. 5, Νικηφόρου 1, Παπακυπριανού 1, Καϊμακάμης, Μιμίκος 2, Σαμαράς, Φέσσας. ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κινατζίδης, Φωτακίδης

Γιώργος Τσακίρης: Καλή Ανάσταση και έπειτα διπλό στο Φάληρο...