Νίκη κόντρα στη Σλοβενία και έβδομη θέση για την Εθνική Εφήβων

Η ελλιπής Εθνική Εφήβων λύγισε τη Σλοβενία με 66-62 και κατέκτησε την έβδομη θέση στο Ευρωπαϊκό U18 της Νις

Την έβδομη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 της Νις κατέκτησε η Εθνική Εφήβων νικώντας με 66-62 τη Σλοβενία. Κορυφαίος για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου ήταν ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 τάπες. Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Λιοτόπουλος και Αμπόσι με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Η ελληνική ομάδα αγωνίστηκε και πάλι με εννιά παίκτες, καθώς ήταν εκτός οι τραυματίες Αβδάλας, Καμπερίδης και Καλλιοντζής.

Η ελληνική ομάδα άρχισε καλύτερα το παιχνίδι με αιχμή τον Αμπόσι που είχε 8π. στην πρώτη περίοδο, ωστόσο είδε τους Σλοβένους να κλείνουν το δεκάλεπτο μπροστά, 20-19. Στη δεύτερη περίοδο, με τη βελτίωση της άμυνας και την άνοδο του Λιοτόπουλου, το σύνολο του Βαγγέλη Ζιάγκου πήρε τα ηνία του αγώνα και λίγο πριν το ημίχρονο έφτασε και σε διψήφια διαφορά (30-40). Το προβάδισμα εξανεμίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο η Εθνική Εφήβων πέτυχε μόνο πέντε πόντους και είδε τους αντιπάλους της να προσπερνούν (45-44).

Δύο διαδοχικά γκολ-φάουλ από Σαμοντούροφ και Αμπόσι έβαλαν ξανά μπροστά την Ελλάδα, 52-54, εξίμισι λεπτά πριν το τέλος. Το προβάδισμα έφτασε και στους έξι, 53-59, με τέσσερα λεπτά να απομένουν. Μετά το χαμένο κάρφωμα του Λιοτόπουλου η Σλοβενία ισοφάρισε, 62-62, μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο. Το καλάθι του Σαμοντούροβ στα 61’’ έβαλε ξανά στην κεφαλή την Εθνική Εφήβων, ενώ ο ίδιος μετά από κλέψιμο στην άμυνα κέρδισε βολές αλλά αστόχησε σε αμφότερες. Ο άσος του Παναθηναϊκού, ωστόσο, έκρυψε το… φως στον Λίτσαν στα 2,5’’ και με δύο βολές σφράγισε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-19, 32-40, 45-45, 62-66

Διαιτητές: Προτς (Πολωνία), Κοβάλσκι (Πολωνία), Περτσιαβάλε (Ιταλία)

Ελλάδα (Ζιάγκος): Αμπόσι 14, Χιτικούδης, Λιοτόπουλος 15 (1), Σαμοντούροβ 10 (11ρ. 4 α, 4κλ, 4κ), Σπρίντζιος 3, Κομνιανίδης 11 (3), Μαραγκουδάκης 7, Παρασκευόπουλος 4 (1), Βασιλαντωνάκης 2

AEK Basket Queen by Betsson: Η επικαιρότητα της ΑΕΚ με καλεσμένο τον Μ. Κακιούζη