Δείτε LIVΕ με εικόνα και ήχο το πρώτο φιλικό της ΑΕΚ στην Ολλανδία

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ
ΤΑΣΟΣ ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΟΣ

Το πρώτο της φιλικό προετοιμασίας δίνει η ΑΕΚ στην Ολλανδία, αντιμετωπίζοντας τη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ.

Μετά από μέρες σκληρών προπονήσεων, η ΑΕΚ θα δώσει σήμερα στις 14:00 το πρώτο της φιλικό επί ολλανδικού έδαφος κόντρα στη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ. Το παιχνίδι θα μεταδοθεί μέσω youtube από το ΑΕΚ TV.

Ο Ματίας Αλμέιδα θα τσεκάρει την κατάσταση των παικτών με τους οποίους δουλεύει το τελευταίο διάστημα, μιας και μόλις χθες έφτασαν στο Μπουργκ Χάαμσταντ οι διεθνείς.

LIVE το ΑΕΚ – Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ

Δείτε LIVΕ με εικόνα και ήχο το πρώτο φιλικό της ΑΕΚ στην Ολλανδία:

Οι στιγμές του φιλικού ΑΕΚ – Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ

Η Ματίας Αλμέιδα δεν είχε και πολλές επιλογές για την ενδεκάδα του κόντρα στην ομάδα από την Κροατία.

Αναλυτικά η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Μήτογλου, Ραντόνια, Γιόνσον, Γαλανόπουλος, Γκατσίνοβιτς, Ζίνι, Φαν Βέερτ, Ελίασον

Επειδή πρόκειται για το πρώτο φιλικό της προετοιμασίας της ΑΕΚ και οι λύσεις είναι περιορισμένες, το πρώτο ημίχρονο θα διαρκέσει 45 λεπτά και το δεύτερο ημίχρονο 30 λεπτά.

Η ενδεκάδα της Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ: Σούμπαριτς, Μερσίνα, Καμίζα, Τούτσι, Μουντράτζα, Μάριτς, Γκόρτισαν, Βράνκοβιτς, Μπουμπάνια

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

7΄  Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γαλανόπουλος σούταρε έξω από την περιοχή, απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Λοκομοτίβα.

19′ Απίστευτη απόφαση από τον διαιτητή, ο επόπτης έδωσε οφσάιντ στον Φαν Βεερτ, ενώ πήρε τη μπάλα από λάθος γύρισμα παίκτη της Λοκομοτίβα!

21΄ Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι αρχικά στην ΑΕΚ για μαρκάρισμα πάνω στον Μοχαμάντι, ωστόσο στη συνέχεια άλλαξε απόφαση και έδωσε την παράβαση εκτός περιοχής.

29′ Γκολ για τη Λοκομοτίβα. Ο Μαρσινάι με κεφαλιά από κόρνερ έκανε το 1-0 για τους Κροάτες.

50′  Μεγάλη ευκαιρία η ΑΕΚ, σουτ ο Ζίνι στην περιοχή από γύρισμα του Ελίασον, ψηλά άουτ η μπάλα

58′  Καλή ευκαιρία η ΑΕΚ, σουτ ο Φαν Βέερτ από δύσκολη θέση, εντυπωσιακή απόκρουση ο Σούμπαριτς

64΄ Μεγάλη ευκαιρία η ΑΕΚ με τον Μουκουντί. Ο Μουκουντί ξεμαρκαρίστηκε μέσα στην περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

65΄ Φάουλ σε καλή θέση, εκτέλεσε ο Ελίασον, απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

66′  Ο Μπουλάτοβιτς πήρε τη  μπάλα από λάθος του Μουκουντί αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει απο κοντά, με τον Στάνκοβιτς να τον σταματά.

69′ Γεμπόα, Λαμανάρα, Χρυσόπουλος, Μαχαίρας, Κοσίδης, Πήλιος μπήκαν στο ματς για την ΑΕΚ

Πάνος Λούπος: Στην Τούμπα έβαλε πέρυσι τις βάσεις, εκεί μπορεί φέτος να το τελειώσει