ΑΕΚ: «Λύγισαν» στο ντέρμπι κορυφής από τον Δούκα οι Παίδες στο χάντμπολ

ΑΕΚ: Πέρασαν νικηφόρα (27-24) από τη Νίκαια οι Παίδες χάντμπολ

Η ΑΕΚ έμεινε οριστικά εκτός διεκδίκησης του τίτλου

Άτυχοι στάθηκαν οι Παίδες της Ακαδημίας Χάντμπολ της ΑΕΚ στο ντέρμπι κορυφής με τον ΑΣΕ Δούκα, καθώς ηττήθηκαν εντός έδρας με 31-35.

Οι «κιτρινόμαυροι» τα έδωσαν όλα, διεκδίκησαν μέχρι τέλους τη νίκη, ωστόσο τελικώς ηττήθηκαν. Η ομάδα του Δημήτρη Στραβομύτη αν και βρέθηκε να χάνει με 5-2 στο δεκάλεπτο, έφερε το ματς στα ίσια, ισοφαρίζοντας σε 14-14. Οι φιλοξενούμενοι με όπλο τους την πολύ καλή τους επίθεση κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 20-18. Με την έναρξη του β’ μέρους, οι «κιτρινόμαυροι» όχι μόνο ισοφάρισαν (21-21), αλλά πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 24-23. Σε εκείνο το σημείο, όμως, «κόλλησαν» επιθετικά, μένοντας χωρίς σκορ για 10 λεπτά. Έτσι, η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων έφτασε στο 24-29, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη, η οποία ήρθε με σκορ 35-31.

ΑΕΚ – ΑΣΕ Δούκα 31-35

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 2-5, 6-6, 9-10, 14-14, 18-20 (ημ.), 21-21, 24-23, 24-27, 24-29, 27-31, 31-35.

ΑΕΚ (Δημήτρης Στραβομύτης): Κοτζιάς-Στάμου, Σφακιωτάκης 4, Βούλγαρης 6, Ραράκος, Ρούτσιας 4, Βρεττός 7, Πολυμέρης, Σεβαστάκης, Μπίτζης, Σουρμελίδης 3, Ξυπνητός 7, Σότο-Γκονζάλες.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Δημοσθένης Σαμαράς): Βαλκανάς, Δαλιούρης 1, Γεωργίου, Γεωργιάδης 5, Βλάχος 2, Τσιούμας 6, Ζησιμάτος 7, Ζιώγας 1, Ψυντρίδης 5, Σταματάκος, Παυλάτος, Χαλκίδης 1, Λίτσης 3, Παπανικολάου 3, Ναθαναήλ, Λιάκος 1.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης-Λεφάκης. Δίλεπτα: 2-6. Πέναλτι: 3/5-2/2.

Τάσος Καπετανάκος: «Η ΑΕΚ τρομοκρατεί ξανά το ελληνικό ποδόσφαιρο – Αραούχο, Κάλενς… Σλίβκα» (VIDEO)