Βαθμολογία Super League: ΠΑΟ-ΑΕΚ μαζί στην πρώτη θέση, έμεινε πολύ πίσω ο Ολυμπιακός

Πώς διαμορφώνεται η βαθμολογία των πλέι οφ της Super League

Η ΑΕΚ παραμένει στο κυνήγι του τίτλου καθώς είναι πρώτη μαζί με τον Παναθηναϊκό, έπειτα από την πολύ μεγάλη νίκη με 3-1 μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης» επί τους Ολυμπιακού.

Νωρίτερα, σε ματς – θρίλερ ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-1 με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Φώτης Ιωαννίδης στο 90′ +1′, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν σωρεία ευκαιριών μετά το τέρμα. Μάλιστα ο ΠΑΟΚ κέρδισε και πέναλτι το οποίο πάρθηκε πίσω καθώς υπήρχε οφσάιντ στη φάση.

Ο Άρης, στο πρώτο ματς, επικράτησε 3-0 του Βόλου στο Πανθεσσαλικό στάδιο.

Μετά από αυτά τα αποτελέσματα, η ΑΕΚ συνεχίζει να είναι πρώτη μαζί με τον Παναθηναϊκό, την ίδια στιγμή η ομάδα του Πειραιά έμεινε εννέα βαθμούς πίσω από τους δύο πρωτοπόρους.

Αποτελέσματα 5ης αγωνιστικής πλέι οφ Super League

• Βόλος – Άρης 0-3 (27′ Ντάριντα, 77′, 80′ Καμαρά)
  • ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-2 (85′ Αουγκούστο – 37′ Μπερνάρ, 90’+1′ Ιωαννίδης
  • Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-3 (54′ Μπακαμπού – 7′ Γκατσίνοβιτς, 81′ Γκαρσία, 90′ Μάνταλος)

6. Βόλος 40

Σε περίπτωση που προκύπτει ισοβαθμία ομάδων στα Playoffs και Playouts, τότε για τις ομάδες που ισοβαθμούν τα κριτήρια κατάταξης, κατά σειρά, είναι τα εξής:

– Το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε η καθεμιά σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες του Πρωταθλήματος (κατά την Κανονική Περίοδο και τα Playoffs / Playouts αθροιστικά).

– Τη διαφορά τερμάτων που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες του Πρωταθλήματος (κατά την Κανονική Περίοδο και τα Playoffs / Playouts αθροιστικά).

– Τη θέση που κατέλαβε η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων στην Κανονική Περίοδο του Πρωταθλήματος.