ΑΕΚάρα για πρωτάθλημα, «τσάκισε» (2-3 σετ) τον Παναθηναϊκό μέσα στο σπίτι του!

Εικόνες από το Παναθηναϊκός - ΑΕΚ

Η «ατσάλινη» ΑΕΚ επικράτησε και του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ μέσα στο «σπίτι» του και πανηγύρισε την 15η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα

Η «ατσάλινη» ΑΕΚάρα δεν λύγισε ούτε στην έδρα του Παναθηναϊκού πετυχαίνοντας την 15η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα που την διατηρεί μόνη στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Η «Ένωση» πήρε τεράστια νίκη με 3-2 επί των «πρασίνων» στο κλειστό του Αγίου Θωμά και συνεχίζει την απίστευτη πορεία προς την κατάκτηση του τίτλου. Τα κορίτσια του Γιουνούς Οτσάλ επιβεβαίωσαν για μια ακόμη φορά και σήμερα πως δεν συμβιβάζονται με τίποτα εκτός της νίκης ακόμα και όταν όλα είναι εναντίον τους. Οι «κιτρινόμαυρες» προηγήθηκαν με 0-1 και 1-2 αντίστοιχα και παρά το γεγονός πως δεν πραγματοποίησαν το καλύτερο παιχνίδι τους, στο τάι μπρέικ τα έδωσαν όλα και έφυγαν νικήτριες από μια ακόμη δύσκολη έδρα, διατηρώντας το αήττητο σερί τους για 15 αγώνες.

Με τη νίκη της η ΑΕΚ διατηρήθηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας (39β.) και στο -4 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ (43β.), ενώ οι πράσινες είναι στην 3η θέση (37β.) ισόβαθμες με τον Ολυμπιακό, ενώ οι κιτρινόμαυρες πήραν και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον ΠΑΟ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η αναμέτρηση ξεκίνησε, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται μπροστά στο σκορ και να ξεφύγει με 5-1. Η ΑΕΚ, όμως, με την Σίλβα στη θέση του σερβίς έβαλε δύσκολα στην υποδοχή των γηπεδούχων, «ψαλίδισε» αρχικά την διαφορά (10-9) και στη συνέχεια κατάφερε να περάσει μπροστά.  Η Ένωση απέκτησε μία διαφορά δύο πόντων (12-14), την οποία διεύρυνε στα τέλη του σετ (16-20) για να πάρει στο τέλος προβάδισμα στα σετ με σκορ 25-23.

Στο δεύτερο σετ, οι «πράσινες» έβγαλαν αντίδραση με την ΑΕΚ να δείχνει να αιφνιδιάζεται. Οι «πράσινες» προβάδισμα διψήφιο (15-5), το οποίο έως το τέλος του σετ διεύρυναν για να ισοφαρίσουν στα σετ (1-1) με σκορ 25-11.

Στο τρίτο σετ, τα κορίτσια του Οτσάλ παρουσιάστηκαν ξανά έτοιμες για το… διπλό. Παρότι έχαναν 12-8, το έφεραν στα… ίσα (19-19), πέρασαν μπροστά (22-23) και στο τέλος πήραν το σετ με 23-25. Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ισορροπημένος, με την «Ένωση» να χάνει εκ νέου την συγκέντρωσή της. Ως εκ τούτου, το έχασε με 25-17 και το ματς πήγε στο tie-break, όπου οι «πράσινες» βρέθηκαν σε θέση οδηγού (4-1). Η ΑΕΚ όμως, με τεράστια ψυχικά αποθέματα και παίζοντας εξαιρετικό βόλει, πέρασε μπροστά και το κατέκτησε με 15-11.

Τα σετ: 2-3 (23-25, 25-11, 23-25, 25-17, 11-15) σε 107′.
*Οι πόντοι του ΠΑΟ προήλθαν από 6 άσσους, 66 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ   προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 12 (9/15 επ., 3 μπλοκ), Ανάε 19 (18/34 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ-34% άριστες), Γκρότους 11 (8/16 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ, 69% υπ.-38% άριστες), Παπαφωτίου 5 (3/4 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Ανθούλη 22 (19/44 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Κρος 15 (9/15 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Πολίτη (λ, 37% υπ.-14% άριστες), Νικολογιάννη,  Μεταξά, Μερκούρη.

Α.Ε.Κ. (Ουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 14 (13/27 επ., 1 άσσο, 75% υπ. – 56% άριστες), Καλαντάτζε 7 (5/14 επ., 2 μπλοκ), Καλντερόν 15 (10/26 επ., 1 άσσο, 4 μπλοκ, 46% υπ. – 12% άριστες), Κωνσταντινίδου 3 (1/3 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Σίλβα 22 (16/39 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουλίκοβα 10 (7/12 επ., 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 56% υπ. – 20% άριστες), Διάλλα, Βλαχάκη.

Βαγγέλης Αρναούτογλου: Δείτε πόσους ασύδοτους, πόσα ελεεινά φίδια έχουμε απέναντί μας