Πέρασε ...αέρας από τη Λαμία η ΑΕΚ - Νίκησε με 3-0 σετ και συνεχίζει το εντυπωσιακό σερί της

Εικόνες από το ΑΟ Λαμίας- ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 σετ της Λαμίας στο «Χαλκιοπούλειο» και πέτυχε την 12η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ πανηγύρισε ένα σημαντικό τρίποντο επικρατώντας εύκολα με 3-0 σετ της Λαμίας στο «Χαλκιοπούλειο» για την 13η αγωνιστική της Volleyleague.

Αυτή ήταν η 12η σερί νίκη της «Ένωσης» στο πρωτάθλημα που την έχει φέρει στην 2η θέση της βαθμολογίας, 4 βαθμούς πίσω από την κορυφή. Στις τάξεις του «Δικεφάλου» περιμένουν πλέον το αποτέλεσμα του αυριανού αγώνα του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό για να δει αν θα μείνει μόνη στην 2η θέση.

Η ΑΕΚ είχε σε ένα ακόμη παιχνίδι την θερμή συμπαράσταση των φίλων της που μετέτρεψαν σε… Νέα Φιλαδέλφεια του Χαλκιοπούλειο και στήριξαν τα κορίτσια του Γιουνούς Οτσάλ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο αγωνιστικό κομμάτι, καλό ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο πρώτο σέρβις, με ένα γρήγορο επιμέρους σκορ 3-0 πήρε προβάδισμα (3-1). Η «Ένωση» χτυπώντας στη κακή υποδοχή της γηπεδούχου ομάδας πήραν προβάδισμα (3-11) με τον προπονητή της ΑΕΚ να κάνει ροτέισον και να κερδίζει το σετ με 12-25. Στο δεύτερο σετ η Λαμία μπήκε πιο υποψιασμένη και πήρα αρχικά προβάδισμα (3-1,5-3). Στη συνέχεια η ΑΕΚ και στα μέσα του σετ κατάφερε να πάρει προβάδισμα(13-15, 15-20) με πολύ καλές επιθέσεις από την Νίζετιχ και την Κουλίκοβα, με το τελικό σκορ του σετ να είναι 18-25 υπέρ της ΑΕΚ.

Αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι και να πάρει το τρίποντο, μπήκε η ΑΕΚ στο τρίτο σετ αποκτώντας από νωρίς προβάδισμα (3-5, 3-10) βάζοντας τις βάσεις για να κερδίσει και αυτό το σετ. Η Λαμία έκανε την αντεπίθεση της όταν το σκορ ήταν 12-19, μειώνοντας στους 3 πόντους (16-19), χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό, με την «Ένωση» να παίρνει το σετ με 18-25.

ΑΟ Λαμίας – ΑΕΚ 0-3
Τα σετ: 12-25, 18-25, 18-25
ΑO ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Ρωσσιάδου 2 (2/6 επ.), Μέμπους 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Βαρμπάνοβα 7 (5/19 επ., 2 μπλοκ), Λίβινγκστον 8 (7/24 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 28% άριστες), Κτιστάκη 1 (1/6 επ., 13% υπ. – 0% άριστες), Μιτακίδου 2 (1/3 επ., 1 άσσος) / Γεωργιάδου (λ, 38% υπ. – 23% άριστες), Κουτρουμπή 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Γκόλτσιου, Σουλιώτη.
AEK (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 12 (8/17 επ., 4 άσσοι, 50% υπ. – 42% άριστες), Καλαντάτζε 5 (2/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλντερόν 6 (5/7 επ., 1 άσσος), Ξανθοπούλου 1 (1/4 επ.), Σίλβα 7 (3/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 57% άριστες), Κουλίκοβα 13 (8/12 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 62% υπ. – 38% άριστες), Νότη, Διάλλα 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Βλαχάκη 3 (2/8 επ., 1 άσσος)

Βαγγέλης Αρναούτογλου: Δείτε πόσους ασύδοτους, πόσα ελεεινά φίδια έχουμε απέναντί μας