Ασταμάτητη η ΑΕΚ - Νίκησε (3-0 σετ) και τον Ηλυσιακό στα Ιλίσια και ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας!

Η ΑΕΚ πανηγύρισε ένα σημαντικό τρίποντο που την έφερε μόνη 2η στην βαθμολογία

Το …τρένο της γυναικείας ομάδας βόλεϊ της ΑΕΚ πέρασε και από τα Ιλίσια επικρατώντας με 3-0 σετ τον Ηλυσιακό για την 8η αγωνιστική της Volleyleague.

Αυτή ήταν η 7η σερί νίκη για την «Ένωση» που την έφερε και μόνη στην 2η θέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς, αφήνοντας πίσω της Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό ενώ βρίσκεται πέντε βαθμούς πίσω από τον ΠΑΟΚ και την κορυφή. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ συνεχίζει με σταθερά βήματα την ανοδική πορεία της στοχεύει σε δύο ακόμη «καθαρές» νίκες έτσι ώστε να πάει ήρεμη και με ανεβασμένη ψυχολογία στην διακοπή των Χριστουγέννων.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αρχικά με 4-2 και 5-3. Η ΑΕΚ με τις Νίζετιτς, Σίλβα και Βλαχάκη ανέτρεψε την κατάσταση, παίρνοντας το προβάδισμα με 5-7. Η «Ένωση» βελτίωσε σταδιακά το μπλοκ της, κερδίζοντας έτσι επιθέσεις, φτάνοντας στο +4 (8-12, 9-13). Νίζετιτς και Σίλβα κυριαρχούσαν στο φιλέ, χάρη και στις εξαιρετικές πάσες της Κωνσταντινίδου, με την ΑΕΚ να φτάνει στο 17-22. Η Βλαχάκη με ωραίο τελείωμα σημείωσε το 19-24, ενώ η Σίλβα με άσσο διαμόρφωσε το 19-25 και το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Ηλυσιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας το προβάδισμα με 5-1. Ο Γιουνούς Οτσάλ κάλεσε τάιμ άουτ, το οποίο και αφύπνισε τις «κιτρινόμαυρες». Η ΑΕΚ μείωσε σε 6-3 και 11-10, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι χέρι έως το 14-14. Σε εκείνο το σημείο, η Καλντερόν ανέβασε ρυθμούς και βοήθησε ιδιαίτερα στο τελείωμα των φάσεων. Η ΑΕΚ πέρασε μπροστά στο σκορ με 18-18, ενώ με την Κουλίκοβα να βοηθά σε κρίσιμες φάσεις το σκορ ξέφυγε στο 16-20 και 18-23, με την Νίζετιτς να «εκτελεί» για το 18-25 και το 0-2 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, οι «κιτρινόμαυρες» ξεκίνησαν αποφασισμένες να… τελειώσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη. Σίλβα και Καλντερόν έδωσαν το αρχικό προβάδισμα με 4-1 στην ΑΕΚ. Με την Καλντερόν να βοηθά σημαντικά σε άμυνα και επίθεση, η ΑΕΚ διατηρούσε συνε΄χως ένα προβάδισμα 2-4 πόντων (11-13, 11-15, 15-18). Η ΑΕΚ πίεσε σημαντικά στο σερβίς και τελικώς έφτασε με άνεση στη νίκη με 19-25.

Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 3 άσσους, 30 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 18-25, 19-25) σε 79′