Η ΑΕΚ σοβαρεύτηκε και επέστρεψε στις νίκες, καθάρισε εύκολα (67-84) το Λαύριο

Με σούπερ άμυνα και εξαιρετικούς ΜακΓκρίφ και Μάντσεν, η ΑΕΚ πέρασε άνετα από το Λαύριο

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες, περνώντας με εμφατικό και άνετο τρόπο από την έδρα του Λαυρίου, καθώς κέρδισε με 67-84, έχοντας ως κορυφαίους τους Κάμερον ΜακΓκριφ και Αλεξάντερ Μάντσεν.

Η ΑΕΚ σοβαρεύτηκε στο 2ο ημίχρονο και παίζοντας το δικό της μπάσκετ, κέρδισε το Λαύριο (67-84) επιστρέφοντας στις νίκες. Η Ένωση ήταν πολύ απρόσεκτη στο πρώτο ημίχρονο και παρόλο που σκόραρε, έκανε εύκολα λάθη (12) και κρατούσε το Λαύριο στο παιχνίδι. Αυτό διορθώθηκε στο δεύτερο 20λεπτο, η ΑΕΚ έσφιξε την άμυνα της και μόλις βρήκε κάποια σουτ από τον Γουίλιαμς στην περιφέρεια μπόρεσε και πήρε διαφορά ασφαλείας και καθάρισε την υπόθεση νίκη. Πολύ καλή εμφάνιση από τον ΜακΓκρίφ σε άμυνα και επίθεση, θετικοί οι Μάντσεν και Μίτσελ, ενώ και ο Γουίλιαμς ήταν εντυπωσιακός στο 4ο δεκάλεπτο. Έτσι η ΑΕΚ πάει στην διακοπή με μια σημαντική νίκη και ρεκόρ 4-1.

Ο Ηλίας Καντζούρης ξεκίνησε με τους Φρέιζιερ, Γουίλιαμς, Πετρόπουλο, ΜακΓκρίφ και Μίτσελ, ενώ ο κόουτς Σερέλης με τους Νικολαΐδη, Κόουλ, Φλαγκ, Ντέιβις και Γερομιχαλό. Καλό ξεκίνημα για την ΑΕΚ που χτύπησε μέσα στην ρακέτα με ΜακΓκρίφ και Μίτσελ να σκοράρουν συνεχόμενους πόντους και την άμυνα να είναι πιεστική (4-10). Πολλές άστοχες επιθέσεις για τις 2 ομάδες με τον Ντέιβις να μειώνει με 2 βολές (6-11). Κάρφωμα από τον ΜακΓκρίφ για να απαντήσει ο Φλαγκ με 4 σερί πόντους (10-14). Καλάθι και φάουλ από τον Στρέλνιεκς που βρήκε διάδρομο στην ρακέτα και ξαναέφερε την Ένωση μπροστά (14-17).Με ωραίο πικ εν ρολ του Ξανθόπουλου με τον Μάντσεν έκλεισε η πρώτη περίοδος με την ΑΕΚ να προηγείται (14-20).

Ωραία πάσα του Στρέλνιεκς και άλλο ένα κάρφωμα του ΜακΓκρίφ που έφερε την ΑΕΚ στην μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα (15-26), εκμεταλλευόμενη την πολύ καλή της άμυνα που οδηγούσε σε αιφνιδιασμούς. Το πρώτο τρίποντο της ΑΕΚ στον αγώνα πέτυχε ο Πετρόπουλος για να απαντήσει αμέσως και ο Γκρέι και στην συνέχεια ο Γερομιχαλός στον αιφνιδιασμό μείωσε κάτω από τους 10 (21-29). Η ΑΕΚ έκανε πάρα πολλά αβίαστα λάθη και έδινε ευκαιρία στο Λαύριο να επιστρέφει στο σκορ με τον Κόουλ (26-32). Ο Φιλιππάκος πέρασε στον αγώνα και έκανε 2 σερί λάθη και το Λαύριο μείωσε ακόμα περισσότερο με τον Νικολαΐδη (29-32). Μετά από αρκετή ώρα η ΑΕΚ έκανε ορθολογικές επιθέσεις και σκόραρε με Μάντσεν και Γουίλιαμς κοντά στο καλάθι (31-38). Μια βολή του Φιλιππάκου έγραψε το σκορ του ημιχρόνου (33-39).

Ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου με τρίποντο του ΜακΓκρίφ (33-42). Συνεχόμενοι πόντοι και για τις 2 ομάδες με τον Ντούραμ να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ και να μειώνει (39-44). Ωραίο πικ εν ρολ και κάρφωμα του Μίτσελ που αυξάνει την διαφορά (42-50). Δύο σερί τρίποντα από το Λαύριο που επέστρεψε (47-50). Τρίποντο του Νικολαϊδη αλλά άμεση απάντηση από τον Στρέλνιεκς (52-54). Καλάθι από τον Φρέιζιερ για να ολοκληρωθεί η 3η περίοδος (54-58).

Καλάθι από τον Γουίλιαμς και κάρφωμα από τον Πετρόπουλο μετά από κλέψιμο (56-64). Τρίποντο από τον Γουίλιαμς μετά από ωραίο play της ΑΕΚ και η διαφορά ξαναπήγε στους 10 (59-69). Τρομερό τρίποντο και φάουλ από τον Γουίλιαμς που εκτόξευσε την διαφορά στους 14 (61-75). Ακόμα ένα τρίποντο από τον  Μάντσεν και η Ένωση καθάρισε τον αγώνα με την διαφορά να ξεφεύγει (61-80). Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τον Ηλία Καντζούρη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους του παίκτες της ομάδας.

Λαύριο-ΑΕΚ: 67-84

Δεκάλεπτα: 14-20, 33-39, 54-58, 67-84

Λαύριο (Σερέλης): Φλαγκ 7, Κόουλ 18, Νικολαϊδης 15, Ντέιβις 11, Γερομιχαλός 8, Γκρέι 4, Ντούραμ 2, Πηλάβιος 1, Σπρίντζιος, Κουρ, Νικολαίδης 1.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ 9, Πετρόπουλος 5, Ξανθόπουλος 0 (11 ασίστ) , ΜακΓκρίφ 17, Φιλιππάκος 3, Περσίδης 2, Μάντσεν 15, Παπαδάκης , Γουίλιαμς 15, Μίτσελ 9,  Στρέλνιεκς 9.

Βαγγέλης Αρναούτογλου: Δείτε πόσους ασύδοτους, πόσα ελεεινά φίδια έχουμε απέναντί μας