Χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ, καλή εμφάνιση αλλά ήττα (91-88) από την Καρσίγιακα

Η ΑΕΚ πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στην Καρσίγιακα στην πρεμιέρα του BCL

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να κερδίσει την Καρσίγιακα στην Τουρκία, παρά την καλή της εμφάνιση όμως οι 3 πόντοι διαφοράς μπορούν να καλυφτούν στον 2ο γύρο.

Η ΑΕΚ έχασε από την Καρσίγιακα (91-88) δείχνοντας εξαιρετικά στοιχεία ως ομάδα, παρόλο που ακόμα δεν είναι έτοιμη αγωνιστικά. Ουσιαστικά η Ένωση έχασε μεγάλη ευκαιρία για ένα σημαντικό διπλό που θα της άνοιγε τον δρόμο της πρόκρισης, αλλά αν συνεχίσει έτσι μπορεί να αισιοδοξεί. H AEK ήταν πολύ ανταγωνιστική σε όλο τον αγώνα, αλλά στο τέλος, ο κορυφαίος της αναμέτρησης Έρικ Μακόλουμ, την «σκότωσε» με ένα τρίποντο. Αξιοσημείωτο για την ΑΕΚ είναι ότι όλοι οι πόντοι της ήρθαν από τους 6 ξένους της, αφού κανένας Έλληνας δεν σκόραρε. Πολύ καλοί ήταν οι Φρέιζιερ (16π.), Γουίλιαμς (17π.) και Μίτσελ(19π, 9ρ.) ενώ βοήθησαν και οι Στρέλνιεκς, ΜακΓκρίφ.

Ο Ηλίας Καντζούρης στο πρώτο επίσημα ματς της σεζόν, ξεκίνησε με τους Φρέιζιερ, Γουίλιαμς, Περσίδη, ΜακΓκρίφ και Μίτσελ, ενώ ο Ουφούκ Σαρίτσα με τους Τζ. Μπράουν, Β. Μπράουν, Τσέλεπ, Ντελγκάδο, Κουζμίνσκας. Γρήγορο παιχνίδι και για τις 2 ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, που είχαν πάει σε run n gun, με τον Φρέιζιερ να κάνει όργια στο ξεκίνημα με 3/3 τρίποντα (15-15). Με καλή άμυνα η ΑΕΚ και ευστοχία από την περιφέρεια πήρε για πρώτη φορά διαφορά (15-21) με τρίποντο του Μάντσεν, κλείνοντας έτσι και την πρώτη περίοδο χωρίς να δεχτεί καλάθι για 5,5 λεπτά.

Πολύ ωραία κυκλοφορία της ΑΕΚ και το πρώτο τρίποντο του Στρέλνιεκς (17-24) στην έναρξη της 2ης περιόδου. Με τον Αλεξ Μάντσεν να μπαίνει στην εξίσωση του αγώνα με 4 πόντους, η Ένωση μεγάλωσε και άλλο την διαφορά (23-30). Ο Σιπάχι εκμεταλλευόταν την διαφορά ύψους που έχει με τον Φρέιζιερ χτυπώντας κοντά στο καλάθι μειώνοντας για τους Τούρκους (27-30).Με 10-0 σερί οι Τούρκοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με την ΑΕΚ να είχε κολλήσει στην πίεση (33-30) που ασκούσαν. Ένα τρίποντο του Γουίλιαμς και ένα καλάθι του ΜακΓκρίφ, ξαναέφεραν το ματς στα ίσια (37-37). Με το 4ο τρίποντο του Φρέιζιερ και μια πολύ ωραία ασίστ στον ΜακΓκρίφ, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις 2 ομάδες ισόπαλες (42-42).

Γρήγορο 5-0 των Τούρκων για να απαντήσει με τρίποντο ο Γουίλιαμς στο ξεκίνημα τους 2ου ημιχρόνου (47-45). 2 σερί τρίποντα για τον Μακόλουμ που είχε πάρει φωτιά (53-47). Τεράστια ζημιά από τον Αμερικανό της Καρσίγιακα που ήταν ασταμάτητος πετυχαίνοντας 12 σερί πόντους για την μεγαλύτερη διαφορά των Τούρκων (59-50). Με ένα τρίποντο του ΜακΓκρίφ και ένα φλόουτερ του Στρέλνιεκς μείωσαν για την Ένωση (63-56). Με ακόμα 2 τρίποντα από ΜακΓκρίφ και Γουίλιαμς, με τον Κόνιαρη να σταματάει επιτέλους τον Μακόλουμ, η ΑΕΚ, επανήλθε στον αγώνα και πέρασε μπροστά με 2 βολές του Γουίλιαμς (64-65). Μια ολιγωρία στην άμυνα της ΑΕΚ και ένα καλάθι του Μακόλουμ, έκλεισε η περίοδος με τους Τούρκους να προηγούνται (69-65).

Η ΑΕΚ προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ και ο Φρέιζιερ με το 5ο του τρίποντο, ισοφάρισε (73-73). Με ένα σημαντικό τρίποντο του Μπράουν, η Καρσίγιακα πήρε προβάδισμα 5 πόντων στο μέσο του τελευταίου δεκαλέπτου (79-74). Δύσκολο τρίποντο του Στρέλνιεκς που μειώνει στο καλάθι (84-82) για να σκοράρει άμεσα ο Ντελγκάδο (86-82). Χαμένη επίθεση από τον Κόνιαρη για να ισοφαρίσει και στην άμυνα η ΑΕΚ δέχτηκε δύσκολο καλάθι από τον Ντελγκάδο (88-84). Η ΑΕΚ το έφτασε και πάλι στο καλάθι, αλλά ο Μακόλουμ με άλλο ένα τρίποντο μαχαιριά έδωσε την χαριστική βολή στην Ένωση που τελικά έχασε με 91-88.

Καρσίγιακια-ΑΕΚ: 91-88

Δεκάλεπτα: 15-21, 42-42, 69-65, 91-88

Καρσίγιακα (Σαρίτσα): Ακιαζίλι, Β. Μπράουν 8, Τζ. Μπράουν 17, Ντουρμάζ, Φλάτεν, Σιπάχι 7, Μπαρίς, Τσέλεπ, Κιλισλί, Κουζμίνσκας 13, Μακόλουμ 29, Ντελγκάδο 17.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης,  Φρέιζιερ 16,  Πετρόπουλος,  Φιλιππάκος,  Περσίδης , Μαυροειδής , Παπαδάκης , Γουίλιαμς 17, Στρέλνιεκς 15, ΜακΓκρίφ 11, Μίτσελ 19, Μάντσεν 10.

Τάσος Καπετανάκος: «Η ΑΕΚ τρομοκρατεί ξανά το ελληνικό ποδόσφαιρο – Αραούχο, Κάλενς… Σλίβκα» (VIDEO)