Ξυπνήστε όσο είναι νωρίς- Αγχωτική νίκη της ΑΕΚ με 33-32 επί της ΑΕΣΧ Πυλαίας

Εικόνες από το ΑΕΣΧ Πυλαίας- ΑΕΚ

Η ΑΕΚ αγχώθηκε αλλά νίκησε την ουραγό Πυλαία

Η ΑΕΚ τα βρήκε …σκούρα κόντρα στη Πυλαία αλλά πήρε έστω και δύσκολα τη νίκη με 33-32 και έκανε το 4χ4 στην β’ φάση του πρωταθλήματος παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η «Ένωση» αγωνίστηκε με αρκετά νέα πρόσωπα στη σύνθεση της έχοντας το μυαλό της στον ευρωπαϊκό αγώνα που ακολουθεί  με την Γκρούντφος. Η εμφάνιση παρόλα αυτά αποτελεί ένα ηχηρό «καμπανάκι» για την ΑΕΚ η οποία καλείται να βελτιώσει άμεσα την αμυντική της λειτουργία εν όψει των κρίσιμων αγώνων που ακολουθούν. Η εικόνα της ομάδας αποτελεί σίγουρα ένα ηχηρό «καμπανάκι» για την ομάδα που πρέπει να δει τι φταίει και να παρουσιάσει ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο στα παιχνίδια που έχει μπροστά της αρχής γενομένης από τον ευρωπαϊκό αγώνα με την Γκρούντφος Ταταμπάνια. Οι απουσίες και τα νέα πρόσωπα δεν δικαιολογούν την εικόνα απέναντι σε μια ομάδα που είναι ουραγός στην βαθμολογία.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Πυλαία να βρίσκεται μπροστά στο σκορ, εξασφαλίζοντας μάλιστα και διαφορά δύο τερμάτων (6-4). Ωστόσο, η ΑΕΚ ισοφάρισε και εν συνεχεία πέρασε μπροστά στο σκορ χάρις στους Στεφάνοβιτς, Μπριάτκα και Πλάθα (7-9). Οι γηπεδούχοι έφθασαν την «Ένωση» (10-10), αλλά η ΑΕΚ με τον Μπριάτκα πήρε εκ νέου διαφορά δύο τερμάτων (11-13). Πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, το σκορ ήταν 16-16, με τον «δικέφαλο» όμως  να περνάει μπροστά με τον Στεφάνοβιτς. Η ολοκλήρωση του πρώτου μέρους βρήκε νικήτρια την ΑΕΚ με 19-18.

Ντέρμπι ήταν και το δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ μπορεί να ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, αλλά η Πυλαία βρισκόταν σε απόσταση αναπνοής. Με το ξεκίνημα ο Μπριάτκα και ο Λέμος έδωσαν διαφορά δύο γκολ στην ΑΕΚ (19-21) ενώ αυτή ύστερα έφθασε και στα 4 τέρματα (20-24, 22-26). Η Πυλαία, όμως, δεν παρέδωσε τα όπλα και με ένα σερί 5-1, πήγε τη διαφορά στο γκολ 10 λεπτά πριν το τέλος (26-27). Ο Τσαμεσίδης στο 53ο λεπτό ισοφάρισε σε 29-29, αλλά η «Ένωση» πήρε σημαντική «ανάσα» με τον Στεφάνοβιτς (29-31) και ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη, ο Δικαιούλιας έδωσε αύξησε στα 3 γκολ τη διαφορά (30-33). Όμως, η Πυλαία με ένα γρήγορο 2-0 και πάλι πλησίασε (32-33), ενώ θα μπορούσε και να ισοφαρίσει στο τέλος, αλλά ο Πέτρος Μπουκοβίνας απέκρουσε σουτ και έδωσε τη νίκη στην «Ένωση».

Τα πεντάλεπτα : 4-4, 7-8,11-11,13-14, 16-16, 18-19 ( ημίχρονο )19-21, 21-26, 24-27,27-28, 29-31, 32-33.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 1 , Αντωνιάδης 1, Μέτσης 8, Γ. Ελευθεριάδης, Τσαμεσίδης 8 , Γιαννακίδης, Κ.Κουκμίσης 3, Τριανταφυλλίδης 5 , Γεωργίου, Μπάτζιος 1, Αλεξανδρίδης 2, Παπαγεωργίου 1 , Χρ. Ελευθεριάδης, Αλατσατιανός, Γιαννακόπουλος 2.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας) :  Ζαρίκος , Μπριάτκα 7, Βασιλείου 2, Στεφάνοβιτς 5, Σέβελεφ , Νικολαϊδης 5, Λέμος 1, Άντελιτς, Μυλωνάς 1, Ηλιόπουλος , Μπουκοβίνας, Πλάθα 5 , Μόγια 4 , Κοτσιώνης 1, Στάθης, Δικαιούλιας 2.

Τάσος Καπετανάκος: «Η ΑΕΚ τρομοκρατεί ξανά το ελληνικό ποδόσφαιρο – Αραούχο, Κάλενς… Σλίβκα» (VIDEO)