Η ΑΕΚ ισοπέδωσε τον Παναθηναϊκό μέσα στη Λεωφόρο και πήρε μάγκικη πρόκριση (VIDEO)

Το πιο μεγάλο αγωνιστικό επίτευγμα της ΑΕΚ την πρώτη σεζόν με πρόεδρο τον Ντέμη, ήταν η πρόκριση σε βάρος του Παναθηναϊκό με το 3-1 στη Λεωφόρο πριν 17 χρόνια

Η ΑΕΚ έφυγε με μία μεγάλη νίκη και πρόκριση από τη Λεωφόρο. Μετά το 1-1 στο ΟΑΚΑ χάρις στο γκολ του Νίκου Λυμπερόπουλου στις καθυστερήσεις, η ΑΕΚ πήγε στην έδρα του Παναθηναϊκού και νίκησε 3-1.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος προηγήθηκε με πέναλτι του Κώστα Κατσουράνη στις αρχές του αγώνα και δεν πτοήθηκε ούτε όταν ισοφάρισε ο Μιχάλης Κωνσταντίνου στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

Η κεφαλιά του Αλεσάντρε Σοάρες στο 56’ και το ασύλληπτο χτύπημα φάουλ του Βλάνταν Ιβιτς του 77’ έδωσαν στην ΑΕΚ τη μεγάλη νίκη-πρόκριση.

Στο τέλος του αγώνα, οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ πήγαν μπροστά στον λαό τους και αποθεώθηκαν. Ηταν η πρώτη νίκη εκεί μέσα μετά από τέσσερα χρόνια και η πρώτη πρόκριση μετά το 1978.

Μάλιστα, η ΑΕΚ έχει ένα πολύ ιδιαίτερο ρεκόρ με τον Παναθηναϊκό: όποτε τον πέτυχε στο Κύπελλο σε χρονιά μετά από δικό του νταμπλ, πάντα τον απέκλειε. Και πάντα μέσα στον Φεβρουάριο!

Συνέβη τη σεζόν 1977-78 (0-1 στη Λεωφόρο) συνέβη το 1995-96 (3-1 και 2-2) συνέβη το 2004-05 (1-1 και 3-1) και το 2010-11 (2-0 και 2-3).

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Χιώτης, Κόντης, Μόρας, Μπρούνο Αλβες, Μπούρμπος, Ρούσεφ (53’ Κρασσάς) Κατσουράνης, Κυριακίδης, Ζούλιο Σέζαρ (73’ Ίβιτς) Σοάρες (83’ Κωνσταντινίδης) Λυμπερόπουλος

Η Ανάλυση του ΑΕΚ-Παναθηναϊκός από τον Άκη Ζήκο | AEK After 25/04/24 (VIDEO)