Πρεμιέρα με νίκη στο Βέλγιο (27-29) για την Ελλάδα

Με σπουδαία εκτός έδρας νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος η Εθνική χάντμπολ ανδρών που επιβλήθηκε με 29-27 του Βελγίου.

Η Εθνική του Γιώργου Ζαραβίνα είχε τον έλεγχο και πήγε στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 12-14. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου του Βέλγιο κατάφερε να ανακάμψει.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-18 στο 45ο λεπτό του ματς. Σε εκείνο το σημείο όμως μίλησε η κλάση του Δημήτρη Τζηρά που με έξι γκολ (1 με πέναλτι) έφτασε προβάδισμα στην Ελλάδα για το 22-25 του 50ού λεπτού.

Το Βέλγιο δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο υπόλοιπο ματς. Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ήταν ο Δημήτρης Τζηράς που σημείωσε 10 τέρματα.